Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yıkmak Gerekiyorsa Yıkacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz medeni olmayı o beton yükselişlerde değil, toprağa yakın olma şeklindeki mimari anlayışımızda bulacağız. Ben bu noktada Çevre Şehircilik Bakanıma da söylüyorum. Kimsenin gözünün yaşına bakmayacaksın, yıkmaksa yıkacağız.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu”nda konuştu.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Erdoğan yatay mimari ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Şehirlerimizde dikey mimari değil yatay mimari için neler yapılabileceği konuşulmalı. Ekranları başında bizi izleyen belediye başkanlarına,  TOKİ  Başkanlarına sesleniyorum, şehirlerimizi katletmemeliyiz. İnsanoğlu toprağa yakın yaşamalı. Ben son bir yıldır millet bahçeleri, millet kıraathaneleri üzerinde duruyorum. Niye? İnsan için olduğundan. Yerinden yönetim ilkesinin icracı birimleri belediyedir. Mahalli idareler güçlenmelidir

Merkezinde insan olmayan işin hayırlı olması mümkün değildir. Yatay mimarı konusunda ısrar ediyorum. Böyle gelmiş böyle gider diyemeyiz.

Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız”

Kapitalizm orman neyim var her şeyi süpürüyor. Bizim medeniyetimiz neyi gösteriyorsa öyle yapalım. Toprağa yakın mimariyi ön plana çıkaracağız.

Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Yıkmak gerekiyorsa yıkacağız. Böyle gitmeliyiz. Merkezi ve idari yönetimlerin iş birliği ile gitmeliyiz. Amacımız 82 milyon vatandaşımızın hepsini kucaklayarak hareket etmek.

Yüzyıllar geçti biz Mimar Sinan’ın yapılarıyla övünüyoruz. Bizde öyle eserler ortaya koyalım ki torunlarımızın torunları bunu görsün.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here