DASK, İstanbul Depremine Hazır

DASK

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, projelerin çoğunluğunun tamamlandığını ve DASK’ın, olası bir İstanbul depremine hazır olduğunu açıkladı.

Eren, Türk Reasürans olarak DASK’ın işletmeciliğini 2020 yılının ağustos ayında devraldıklarını hatırlatarak, kurumun ödeme gücünü ciddi anlamda artırdıklarını söyledi. Devraldıkları andan itibaren beklenen İstanbul depremine yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade eden Eren, “Biz devraldığımızda DASK’ın ödeme gücü; 10 milyar lirası vatandaşların ödediği primler, 15 milyar lirası da reasürans koruması olmak üzere toplam 25 milyar liraydı. Şimdi ise toplam ödeme kapasitesi 46 milyar lira. Sene sonunda ise 100 milyar liraya çıkartacağız” dedi.

Selva Eren, sel, seylap gibi afetleri DASK’e eklemenin dışında tüm projeleri tamamladıklarına değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “DASK’ın ana veri merkezini İstanbul’dan, Ankara’ya taşıdık. Bunun dışında hasar ihbar sistemi ile ilgili projemizi de tamamladık. İlk göreve geldiğimizde hasar ihbar sistemini elden geçirdik. Bugün İstanbul’da büyük bir Deprem olduğu zaman hiç şüphesiz ki halk, birtakım yollarla hasarlarını bildirmek isteyecek. Gördük ki, çok sayıda kişi sisteme yüklendiğinde bir takım aksaklıklar oluşuyor. Bu da bizi çok endişelendirdi. Ben bir vatandaş olarak atılması gereken en önemli adımlardan bir tanesinin bu olduğunu düşünüyordum. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile bir proje başlattık. Yaklaşık bir sene içerisinde bu hasar ihbar sistemini tamamen yeniledik. Şu anda sınırsız ihbar alabiliyoruz. Onun ötesinde saatte 4 bin adet dosya, 24 saatte 96 bin adet hasar dosyası açabiliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz