Demir İnşaat/Hamit Demir: “Faizler Hem Ev Almak İsteyenlerin Hem De Yatırımcıların Hevesini Kırdı”

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Şubat ayı konut satış istatistiklerine ilişkin “Faizlerin yüksek olması hem ev almak isteyenlerin hem de yatırımcıların hevesini kırdı.” dedi.

Sektör temsilcileri, konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle konut satışlarının şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 azaldığına dikkati çekti.

Şubat ayı konut satış istatistiklerine ilişkin Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle vatandaşların konut alımı yerine parasını faize yatırdığını belirterek, “Ancak yatırımcılar 2017 sonunda ve 2018 başında konuta gelen zamların henüz yansıtılmadığını, fiyatların artmasıyla çok büyük bir kayıp içinde olacaklarının farkında değiller ” dedi.

Konut maliyetlerinin ve faizlerin artması nedeniyle sadece satışlarda değil üretimde de gerileme olduğunu anlatan Demir, şu ifadeleri kullandı:

“Faizlerin yüksek olması hem ev almak isteyenlerin hem de yatırımcıların hevesini kırdı. Çünkü insanlar son bir yıldır sürekli artan konut kredisi faiz oranlarından şikayetçi. Alacağı konuta biz zam yapmasak dahi bankaların faiz oranlarını artırması nedeniyle maliyetleri yükseliyor. Ödeme planları, aylık giderleri sürekli değişiyor. Bu yüzden vatandaşlar da konut alımını erteliyor veya almaktan vazgeçiyor.”

Şubat istatistikleri

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine göre Türkiye genelinde konut satışları şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 azalarak 95 bin 953 oldu. Şubatta, ipotekli konut satışlarının 2017’nin aynı ayına göre yüzde 27,8 azalarak 27 bin 916’ya geriledi.

Bankaların tüketicilere sunduğu en düşük oranlı konut kredisi faizi aylık yüzde 1,15 ile 3 aydır son 22 ayın en yüksek rakamında seyrediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz