Devletin Konut Desteği Artırıldı

Konut Kredisi Şartları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ailelerin ev sahibi olabilmeleri için başlatılan ‘Konut Hesabı ve Devlet Katkısı’ uygulamasına yeni düzenleme yapıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ailelerin ev sahibi olabilmeleri için 2016 yılının Mayıs ayında başlatılan ‘Konut Hesabı ve Devlet Katkısı’ uygulamasında son düzenlemeler yapıldı.

Ev alana 20 bin lira karşılıksız destek

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre, devlet katkısında üst limit arttı. 5 yıl boyunca 80 bin lira biriktirmiş olana, ev alırken devlet tarafından 20 bin lira karşılıksız para verecek. Ayrıca evlenmek isteyenlere verilecek çeyiz yardımı da 5 bin liradan 7 bin 500 liraya artırıldı. Çiftler ayrı ayrı her iki ödeneğe de başvurdukları halinde toplam 55 bin lira yardım alabilecek. ‘Ödenecek miktarlar her yıl yeniden değerleme oranı kadar da artırılacak.

BAKAN AÇIKLADI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Meclis’te bütçe sunumu yaparken konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: ”Devlet katkısı çeyiz hesabı uygulamasında 5 bin liradan 7 bin 500 liraya, konut hesabında 15 bin liradan 20 bin liraya çıkarıldı. Eylül sonu itibariyle çeyiz hesabında 22 bin kişiye yaklaşık 67 milyon lira, konut hesabında da 15 bin kişiye 105 milyon lira mevduat bulunuyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here