Devletten İlk Kez Ev Alacaklara 82 Bin TL Yardım

konut hesabı

Devlet geri ödemesiz hibe yardımları ile ilk kez konut alacak vatandaşlar ve evlenecek olan vatandaşlar için 82 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destekler sunuyor. 

Takvim’de yer alan habere göre; devlet desteği tutarını 25 bin TL  ve 82 bin  TL liraya çıkaran yasa farklılığı gerçekleşti.

Devlet geri ödemesiz hibe desteği uygulaması 2021 senesi için ilk defa ev alacaklara ve evleneceklere 82 bin TL’ye varan geri ödemesiz yardım yapıyor. Devletin tespit ettiği bankalar üzerinden konut hesabı açan vatandaşlar, belirli bir süre birikim yaparak devletten geri ödemesiz hibe alacaklar. Konut hesabı olanlara devlet destekli hibe oranı, hesabın durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Bu kampanya ile gençler ev sahibi olabiliyor.

konut

Devlet destekli hibeden yararlanmanın ilk şartı bankaya şahsen müracaat yapılması. Konut hesabı amacıyla rastgele bir bankaya başvurulabiliyor. Kampanyanın bir başka şartı ise derli toplu ödeme talimatı. Tek seferde toplu para yatırılmasından daha çok aylık olarak para biriktirilmesine teşvik hedefli derli toplu ödeme talep ediliyor. Konut hesabı açan vatandaşlar arasından en az 36 aylık hesabı olanlar söz hususu destekten yararlanabiliyor. Paranın beklediği aylara göre ise hibe seviyesi yükseliyor.

36 – 47 ay devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktiren vatandaşlara, devletin katkı sağlayacağı miktar yüzde 15 olurken; azami katkı tutarı 24 bin 741 TL olacak.

48 – 59 ay devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktiren vatandaşlara, devletin katkı sağlayacağı miktar yüzde 18 olarak belirlenirken; azami katkı tutarı ise 26 bin 645 TL olacak. 60 ay ve üzeri devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktirenlere devletin katkı vereceği miktar yüzde 25; azami katkı tutarı da 28 bin 548 TL olacak.

Gayrimenkul Değer Artış Vergisi Hesaplama

Eğer evlenecek olan çiftlerin bu hesabı ortak açarsa, devlet desteği 57 bin TL’ye kadar yükselecek.  Kampanyanın bir başka şartı da düzenli ödeme talimatı. Tek seferde toplu para yatırılması nedeniyle daha çok aylık olarak para biriktirilmesine düzenli ödeme isteniyor. Konut hesabı açan vatandaşlar arasından en az 36 aylık hesabı olanlar söz hususu destekten yararlanabiliyor. Paranın beklediği aylara göre ise hibe seviyesi yükseliyor.

KONUT HESABI AÇAN BANKALAR HANGİLERİ, KONUT HESABI HANGİ BANKALARDA VAR?

Akbank Konut Hesabı
Yapı Kredi Bankası Konut Hesabı
Vakıfbank Konut Hesabı
Ziraat Bankası Konut Hesabı
Garanti Bankası Konut Hesabı
İş Bankası Konut Hesabı

daire

KONUT HESABI’NIN ASGARİ VADESİ NEDİR?

Minimum 3 yıl vadeli olarak TL cinsinden açtırılabilir.

Türk vatandaşı olması,
7.4.2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması,
Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca 6. maddede yer alan hususlara uygun olarak konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması,
Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7.4.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olması,
Konut edinim tarihini müteakip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının olduğu bankaya başvurması şartları aranıyor.

On sekiz yaşından küçükler adına veli veya vasisi tarafından konut hesabı açılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz