“Dijital Paralar Gayrimenkulu Etkileyecek”

Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) tarafından düzenlenen “Blockchain Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkileyecek?” toplantıda, konulu Yuvarlak Masa toplantısında, Blockchain sisteminin gayrimenkul sektörüne getireceği yenilikler ve etkileri ele alındı.

BTC Türk’ten Alphan Göğüş, İnternational, Blockchain Real Estate Association’dan Sima Baktaş ve T90 Consortium’dan Bünyamin Emeç bu kapsamda sunum yaptı.

“Sektörü değiştirmesi kaçınılmaz”

Bünyamin Emeç, Blockchain’in daha çok bitcoin gibi kripto ödeme sistemleri bazında bilinse de aslında bunun çok ötesinde bir sistem olduğunu söyledi.

Emeç, sistemin, anlık veri akışı sağladığı için aracıları ortadan kaldıran, kesintiye uğraması imkansız ve devletler üstü olması sebebiyle, gayrimenkul gibi datanın büyük önem taşıdığı bir sektörü değiştirmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

“Sistem aracıları ortadan kaldıracak”

Sima Baktaş ise Blockchain sistemi gelecekte bir çok aracıyı ortadan kaldıracağını vurgulayarak, “Gayrimenkul sektörüne baktığımızda, banka, sigorta şirketi, gayrimenkul danışmanı, tapu dairesi, belediye vs. bir çok kurumla ilişkide olan bir sektör görüyoruz, eğer bu kurumlardan elde edilen bilgiler blockchain sistemine entegre edilirse, uzun bürokratik işlemlere tabi olan gayrimenkul işlemleri saniyeler içinde gerçekleşebilir.” dedi.

“Tapu sistemini kökten değiştirecek”

GİSP Başkanı ve Şehir Plancısı Hakan Gümüş, tapu sistemini kökünden değiştirecek Blockchain teknolojisine Türkiye’nin hızlıca adapte olması gerektiğinin altını çizerek, “Akıllı kontratlar vasıtasıyla herhangi bir aracıya gerek kalmadan hızlı ve güvenli işlem yapılabileceği için kamu sistemlerinin bu teknolojiye uyumlu hale getirilmesi gerekir. GİSP, gayrimenkul ve teknoloji konusunda öncü çalışmalarına devam edecek.” şeklinde konuştu.

Alphan Gögüş de Blockchain sisteminin tek bir sunucunun olmadığı, bağlı olan her birimin sunucu görevi gördüğü devasa bir ağ sistemi olarak tanımlanabildiğini, ayrıca Londra’da bitcoin vasıtasıyla gayrimenkul satışlarının gerçekleştiğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz