Dünyanın En Sıcak Gayrimenkul Merkezi Miami Daha da Isınacak

ABD’nin en özel gayrimenkul projeleri ve güçlü emlak piyasasıyla adından söz ettiren Miami, uzun vadeli yatırımlarla yükselmeye devam ediyor.

One Sotheby’s International Realty 2017 Gayrimenkul Raporu’na göre Miami gayrimenkul piyasası, proje aşamasındaki satışlar hariç toplam 10,9 milyar Dolar değerinde büyüklüğe ulaştı. Tarihi düşük faiz oranları ve değişen emlak döngüsünün, 2018-2020 yılları arasında uluslararası yatırımcılar için büyük fırsatlar doğurması bekleniyor.

Miami, geniş yatırım olanakları ve başarılı mimarların imza attığı görkemli otel ve konut projeleriyle dikkat çekmeye ve yükselmeye devam ediyor. One Sotheby’s International Realty 2017 Gayrimenkul Raporu’na göre Miami toplam emlak pazarındaki satışlar, aylık bazda bir önceki yıla oranla yüzde 17.4 artarak 999.5 milyon Dolar’dan 1.17 trilyon Dolar’a ulaştı.

One Sotheby’s International Realty Uluslararası Gayrimenkul Danışmanı Izabella Wilamowska, Miami’nin ABD’nin en önemli uluslararası noktalarından biri olmaya devam ettiğini söyledi, Miami’den ev satın almanın veya yatırım yapmanın tam zamanı olduğunu belirterek sözlerine devam etti; ‘One Sotheby’s International Realty 2017 Gayrimenkul Raporu’na göre lüks pazarı hemen hemen tüm segmentlerde düşüş yaşadı ve fiyatlarda dalgalı bir değişim oldu. Bu nedenle pazarın tüm oyuncularıyla çalışıp, bilgiye erişimi ayrıcalıklı kılarak projeleri ve yatırım getiri beklentilerini göz önünde bulundurarak projeleri değerlendiriyoruz. Özellikle Florida, 2016 yılında yüzde üçlük istihdam yaratan dört eyaletten biri konumundaydı. 2018’de de uzun vadeli ekonomik büyüme adına olumlu gelişmelerin devam etmesini bekliyoruz.’

Şehir koridorunu oluşturan Brickell, Downtown, Edgewater ve Midtown’un pazar envanterinin yüzde 60’ını oluşturmaları nedeniyle 2018 yılında da pazarın ana merkezleri olmaya devam edecekler. Ancak 2018 yılı itibariyle, envanter hacminde beklenen değişimle, gayrimenkul pazarının Biscayne Corridor’dan Miami Beach, Sunny Isles, Hollywood Beach, South Beach ve Surfside’a yönelmesi bekleniyor.

Izabella Wilamowski, yaklaşık yüzde 51’inin yabancı ülke doğumlulardan oluşan ve ABD’nin büyüyen ikinci ekonomisi olan Miami’nin teknoloji endüstrisi ve girişimci sayısıyla hızla yükseldiğini belirtti ve ekledi; ‘ABD’de iş kurmak için Miami çok doğru bir şehir; devlet gelir vergisi uygulanmıyor. Şehirde 56 ülkeden toplam 1.200’e yakın çok uluslu şirket yer alıyor. Ayrıca 100’den fazla uluslararası konsolosluk, ticaret ofisi ve iki ulusal ticaret odası da bulunuyor. ABD’nin en iyi plajlarına sahip Miami, Forbes tarafından yayınlanan listede ABD’nin en temiz ilk şehri olarak yer alıyor. Turnberry Ocean Club Residences, Louver House, The Fairchild Coconut Grove, One Thousand Museum ve Riva Residences gibi Miami’nin en çekici bölgelerinde yer alan projeler, sofistike bir mimariyle tasarlanıyor. Miami, Amerika’da yatırım yapmak ve ev almak için hala en iyi fırsatları sunuyor.’

MIALY Association of Realtors tarafından hazırlanan 2017’nin ilk çeyrek raporuna göre, toplam Dolar hacmi ve konut fiyatlarının artmasına rağmen, Miami müstakil ev pazarı, Mart 2017’de en başarılı dönemini geçirdi. Müstakil konut satışları Mart ayında yıllık bazda yüzde 9.2 artarak 1.168’den 1.276 seviyesine yükseldi. Ortalama satış fiyatı ise yüzde 3.1 artarak 473.972 Dolar’a çıktı. Satış hacmi de bir önceki yıla göre yüzde 12.6 artarak 605 milyon Dolar seviyelerine ulaştı. Ayrıca, milyar Dolarlık inşaat pazarıyla rekabet eden mülklerin satışları, Mart ayında yıllık bazda yüzde 2.3 oranında artış gösterdi. Ortalama satış fiyatı yüzde 21 yükselerek 429.384 Dolar seviyelerine çıktı, satış hacmi bir yıl öncesine göre yüzde 24 artarak 570 milyon Dolar’a ulaştı.

Deniz manzaralı müstakil konutların ortalama satış fiyatları yüzde 32 oranında artarken, manzarasız konutlarda ise yüzde 13 oranında azalma oldu. Deniz manzaralı dairelerin satış fiyatları ise yüzde 15 oranında artarak 1.558.944 Dolar’a ulaşırken, deniz görmeyen dairelerde ise bu fiyat yüzde 5 artarak 549.225 Dolar olarak gerçekleşti.

Genel politik, finansal ve ekonomik görünümün, Miami emlak piyasasını yüksek emtia nedeniyle iyileştirmesi beklenirken, bu iyileştirmede yabancı kurların daha iyi performansının, güçlü borsanın ve tarihi düşük faiz oranlarının da etkili olması bekleniyor. Lüks segmentte, proje aşamasındaki 4679 konutun gelecek iki yıl içinde satışının tamamlanması öngörülüyor. Gelecek 3 yıllık öngörü ise, Güney Florida’daki 30 trilyon Dolar değerindeki özel ve kamu gayrimenkul yatırımının yerel gayrimenkul piyasasında derin etkisinin olması. Bu yatırımların çoğunun eğlence, sanat ve kültür ile perakende alanda beklenmesi, turizm sektörünün Miami emlak piyasasına oldukça büyük bir katkıda bulunacağının sinyali. Ve Miami emlak piyasasındaki son beklenti ise, mevcut okyanusa bakan limitli sayıdaki gayrimenkulün arazi fiyatlarını yukarı çekmeye devam etmesi. Bu durum kendini 2018-2020 yılları arasında yeni gayrimenkul döngüsüne geçildiğinde kendini çok daha güçlü şekilde hissettirecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz