Düşük Faiz İnşaat Sektörünü Canlandırdı

İMKON ve TOBB İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı Tahir Tellioğlu, konut kredisi faizlerinin düşmesinin inşaat sektörüne can suyu olduğunu belirtti. 

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) ve TOBB İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı Tahir Tellioğlu, üyelerine kredi faiz oranlarının düşmesini fırsat bilerek konut fiyatlarını artırmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Tellioğlu, afet riski altında 6 milyon çürük yapı olduğuna vurgu yaparak hükümetten de kentsel dönüşüm merkezli yapılaşmanın teşvik edilmesini talep etti. Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre; Tellioğlu, iki yıldır ağır ekonomik ve yapısal teknik uyumsuzluk değişimiyle mücadele eden sektörün koronavirüs salgınından derinden etkilendiğini belirtti.

AŞIRI FİYAT ARTIŞIYLA SUİİSTİMAL ETMEMELİ

Son yıllarda yapılan düzenlemelerle müteahhitlerin adeta çalışamaz duruma geldiğini, sermayelerinin eridiğini dile getiren Tellioğlu, böyle bir süreçte çıkarılan düşük faizli konut kredisinin inşaat sektörüne ve buna bağlı olarak 250 alt sektörle çalışan Türkiye ekonomisine can suyu olduğuna dikkat çekti. Düşük faizin konut ihtiyacı olan ailelere de umut olduğunu ifade eden Tellioğlu, şunları kaydetti:

“Son 2 yıldır inşaat malzemelerine en az yüzde 50 zam gelmesine rağmen ortalama konut fiyatları aynı kaldı. Ama konut kredi faizlerinin düşmesiyle oluşan talebe sektör olarak aşırı zam yaparak karşılık verilmemeliydi. Geçmiş yüksek inşaat malzeme maliyetleri en azından belli bir zaman diliminde, fiyatlara kademeli olarak yansıtılmalıydı. İnşaat sektörü bu şansı fırsatçılığa asla dönüştürmemeli, haksız, aşırı fiyat artışıyla suistimal etmemeli, etmek isteyenlere de asla fırsat vermemelidir. Faizlerin düşmesiyle ülkemizin her yerinde konut stokları büyük oranda tükenmiştir. Hükümetimize üst yapı müteahhitlik sektörünü ciddi manada rahatlatan bu adımdan dolayı teşekkür ediyoruz. Bütün meslektaşlarımızın inşaatlarının finansmanına ihtiyaç olan satışlarını makul fiyat aralığında yapmaları projelerin risksiz olarak bitirilmesi açısından hayati önem arz etmektedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here