Elon Musk’ın Dev Yeraltı Tüneli Bugün Açılıyor

Çılgın iş adamı Elon Musk’ın ‘çılgın’ projesi dev yeraltı tünelinin açılışı bugün gerçekleşecek. Peki dev projenin ülkeye katkısı ne olacak?

ılgın iş adamı Elon Musk’ın uzun zamandır konuşulan dev projesi bugün açılıyor. ‘Çılgın’ proje dev yeraltı tünelinin milyonlarca insanın hayatını değiştirmesi planlanıyor.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre Musk, bu tüneli trafik çilesinden kurtulmak için hayata geçirdi. The Boring Company’nin web sitesinde yer alan açıklamaya göre, tünellerde elektrikli motor ile çalışan tekerlekli platformların kullanılması düşünülüyor.

Toplam 3.2 kilometre uzunluğa sahip tünelde 8-16 kişi kapasitesine sahip bu platformlar ile şirket toplu taşıma işine de girmeyi planlıyor.

Tünel; klostrofobi şikayeti olmayan insanlar için bile oldukça dar görünürken daha geniş ve büyük bir aracın oradan geçemeyeceği düşünülüyor.

Los Angeles’ın altındaki tünel inşa edildiğinde yer altındaki elektrikli taşıyıcılar yayaları, araçları ve motosikletlileri gidecekleri yere saatte 250 kilometre hızla ulaştırarak trafik sorununun çözülmesine katkı sağlaaycak.

Musk, daha önce yüksek hızlı toplu taşıma tünelinin kullanım ücretinin 1 dolar olacağını açıklamıştı.

The Boring Company firması, çeşitli araziler satın alarak bu tünelin kapsamını genişletmeye de çalışıyor.

Elektrikli taşıyıcılar ile 250 km/s hızda yer altında tekerlekleri dönmeden ve benzin tüketmeden gidebilen otomobiller sayesinde hem verimliliğin artacağı hem de trafik derdinin azaltılması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here