Emlak Aramalarında İnternet İlk Sırada

Yürütülen bir araştırmaya göre, son 4 yılda internet üzerinden gayrimenkul arama eğilimi yüzde 253 oranında artış kaydetti.

Gayrimenkul aramalarında internet birincil aracı olma konumunu güçlendiriyor. Son 4 yıl içinde internet üzerinden yapılan gayrimenkul aramaları yüzde 253 oranında artış gösterdi. Yayınlanan bir istatistiğe göre ABD’den gayrimenkul satın alanların yüzde 90’ı, satın alımdan önce internette araştırma yapıldığını gösterdi.

Emlak aramanın birincil yöntemi: İnternet

Teknolojinin tüm dünya çapındaki yayılımı, bireyler arası iletişimin ve ekonomi dinamiklerinin yönetiminde birincil unsur haline gelme eğiliminden gayrimenkul sektörü de büyük oranda etkilenmeye başladı. Google tarafından yapılan bir araştırma, son dört yıl içinde internetten yapılan gayrimenkul aramaları yüzde 253 oranında yükseldiğini gösterdi. Yapılan araştırmayı değerlendiren ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, dünya gayrimenkul piyasasının en yüksek işlem hacmine ulaştığı ABD’de gayrimenkul satın alımlarının yüzde 90’lık bölümünün, satın alma öncesinde internette araştırma yaptığına dikkat çekerek: “Gayrimenkul arayanlar, gayrimenkulü görmeden önce ortalama 11 internet taraması yapıyor.  Yeni ev satın alanların yüzde 89’u cep telefonu ile anında araştırma yaparak başlıyor.”  dedi.

20 yıl içinde ev aramanın seyri değişecek

Atalay, yeni ev satın alanların yüzde 68’lik kısmının akıllı telefonlar için geliştirilmiş özel uygulamaları kullandığına da dikkat çekerek: “Dijital çağ, internet üzerinden satın alınamayan ev, ofis, arsa da dahil insanların mal veya hizmet satın alma metodolojisini tamamen değiştirmiş durumda…” ifadelerini kullandı. Seneler içinde gayrimenkul alım karını alan kimselerin neredeyse bütününün ev alma kararını tamamıyla web üzerinden vereceğini vurgulayan Atalay, teknolojinin ön plana çıkma nedeninin eskiden esnaf ve tanıdıklara sorularak halledilen meselelerin zamanın ihtiyacından hareketle biçimlenmesinden kaynaklandığını söyledi. Atalay: “Gayrimenkulün bulunduğu lokasyonu internette araştırarak alım kararı veriyoruz. Teknoloji sadece araştırma kısmında değil satın alma kararlarımızda da etkili oluyor. Emlak sektörü için geliştirilmiş mobil uygulamalar sayesinde oturduğumuz yerden gayrimenkulün durumu ve konumu hakkında tüm bilgilere ulaşabiliyoruz. Bu da bizim karar verme hızımızı ve satın alma hızımızı da aynı oranda etkiliyor” şeklinde konuştu.

Emlak sektörü internete adapte oluyor

Gayrimenkul sektörünün internet ve teknoloji odaklı etaplara adaptasyonu çok uzun süredir yürütülen araştırmalarla gündeme gelmişti. National Association of REALTORS ile Google tarafından ortaklaşa yürütülen Ocak 2013 tarihli Digital House Hunt isimli raporda, emlakçılık faaliyetleri yürüten kişiler için dijital ortamın önemi ve SEO odaklı çalışmaların önemine dikkat çekilmişti. Araştırma son bir ıl içinde mobil cihazlarda Google gayrimenkul aramamalarına yönelik kullanımın yüzde 120 oranında büyüdüğüne dikkat çekmişti. Konut alıcılarının yüzde 90’lık ıkısmının birincil araştırma aracı olarak interneti kullandığına dikkat çeken araştırmada ev alıcılarının yüzde 52’lik kısmının ise araştırmalarına web üzerinden başladığını belirtti. Yine araştırmaya göre, Google’de emlak ile ilgili aramaların son bir yıl içindeki büyüme eğilimi yüzde 22 olarak gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz