Emlak Vergisi İçin Değerleme Takip Sistemi Geliyor

Yüksek emlak vergilerine karşı harekete geçen hükümet, özellikle turistik bölgelerde yüzde 500’lere varan abartılı değerleme oranlarına karşı vatandaşı korumak için değerleme takip sistemi kurmaya karar verdi.

Son dönemde emlak vergilerinde fahiş miktarların uygulanmasına yönelik artan şikayetler, yetkilileri harekete geçirdi. Bu kapsamda, fahiş fiyatlara “dur” demek için değerleme takip sistemi kurulacak. Uygulama kapsamında önümüzdeki yıl ‘de yapılacak değer artışında yüzde 50 sınır geçilemeyecek.

İlçeler arası fark takip edilecek

Yapılan yeni düzenlemeyle, emlak vergisinde belediyelere daha düşük bedel belirleme imkanı da getirildi. Böylece, ilçeler arasında emlak vergisinde çok büyük fark olup olmadığı takip edilecek.

Emlak vergisine esas metrekare rayiç bedellerini takdir komisyonları belirleyecek. Belediyelere gönderilecek komisyon kararları 2018 yılında ödenecek emlak vergilerini düzenlemeyi dikkate alarak belirlenecek.

Değer yüzde 50’yi aşarsa arsa birim değeri de aynı olacak

Bu kapsamda tüm belediyeler 2018 yılı beyan dönemi  çalışmalarını yeni düzenlemeyi dikkate alarak yapıyor. Değerlerin yüzde 50’yi aştığı yerlerde, arsa ve arazi birim değerleri yüzde 50 artırılmış kabul edilecek. İzleyen yıllarda yüzde 50 sınırı ile oluşan değer, emlak vergisi değerini esas alan diğer vergi ve harçlar için de geçerli olacak.

Komisyon, emlak vergisi hesaplanan rayiç değeri etkileyen arsa metrekare değerini belirliyor. Belirlenen bu değer komisyon tarafından belediyelere bildiriliyor. Gayrimenkulün arsa metrekare toplamıyla bandının inşaat maliyeti toplamı Emlak Vergisi matrahını oluşturuyor. Belediyeler de bu bedelleri esas alarak emlak vergisini vatandaşlardan alıyor. Vatandaş belirlenen bu rayiç bedeli öğrendiği andan itibaren itiraz da bulunup, vergi mahkemelerine dava açabiliyor.

Maliye Bakanı sinyali vermişti

Bu arada Maliye Bakanı Naci Ağbal, bir konuşmasında, bazı bölgelerde ekonomik gerekçelerle örtüşmeyecek düzeyde vergi değerleri belirlendiğini ifade etmişti.

Vatandaşı mağdur eden bu uygulamalara izin verilmeyeceğini anlatan Ağbal, her ne şekilde olursa olsun bir yerin metrekare değerinin 2018 için bu yıl belirlenen değerin yüzde 50 daha fazlası olamayacağını dile getirmişti.

Sabah Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz