Emlak Konut GYO’dan Alt Gelir Grubuna Konut Fırsatı

kentsel dönüşüm

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, alt gelir grubunun konut alımını kolaylaştıracak yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Kurum, aylık ödeme tutarını makul seviyelere düşürecek yeni bir formül bulduklarını, bunu da yetkili mercilerle paylaşacaklarını söyledi.

Alt gelir grubunun konuta erişmekte epey zorlandığını anlatan Kurum, “En büyük sorunumuz bu. Orta ve orta altı gelir grubu konut almakta zorlanıyor ve biz de bir süredir insanların daha kolay ev sahibi olabileceği modeller üzerine çalışıyoruz. Bu konuda tüketici kanunu bizi biraz bağlıyor. Çünkü bugün bir ev sattığınızda bunu 36 ayda teslim etmek zorundasınız. Biz, ‘bu süreyi nasıl aşabiliriz’e bakıyoruz. Burada amacımız insanlara daha uygun bir ödeme alternatifi sunmak.” dedi.

“Vade uzayacak, taksitler düşecek”

Kurum, vadeyi uzatıp, daha rahat bir ödeme kolaylığı sağlayacak formül arayışında olduklarını aktararak, şöyle devam etti:

“İnsanlar ev sahibi olmak istiyorlar ancak aylık taksitler yüksek geliyor. Bugün benden bir konut alsanız, ben bunu 36 ay içinde teslim etmek zorundayım. Dolayısıyla da hemen projenin inşaatına başlamak zorundayım. Bunun için de sizden bu inşaatı 36 ayda tamamlayacak kadar para almalıyım. Bu durumda konut üreticisi de bu taksitleri düşüremiyor. Böyle bir zorunluluğu olmasa, maliyeti daha geniş zamana yayılabilecek. İnşaatın 36 ayda değil, 60 ayda yapılacağını düşünün. O zaman ben de taksitleri ona göre düzenleyeceğim. Bu faiz ortamında insanlara 36 ayda teslim zorunluluğu getirmek ciddi anlamda zorlayıcı oluyor. Bu biraz kooperatif modelini çağrıştırıyor. İnsanlar hala kooperatiflere girebiliyorlar. Özellikle Anadolu’da kooperatif sistemiyle ev sahibi olmak hala çok yaygın. Çünkü kooperatiflerde 36 ay gibi bir sınırlama yok. Paraları kadar ödüyorlar, ödedikçe evin yapımı sürüyor. Biz de bu süreyi daha geniş zamana yaysak, evin teslimini 3 senede değil de 5-6 senede ya da 10 senede yapsak, taksitler de azalacak.”

“Taksitler bin 300 liraya iniyor”

Murat Kurum, yeni modelin tüketiciye faydası konusunda da, “50-60 metrekare bir evden bahsedelim. Metrekare fiyatını 3 bin 500 TL’den hesaplasak ev aşağı yukarı 200 bin TL’ye geliyor. Bunun yüzde 20’sinin yani 40 bin TL’nin peşin ödendiğini düşünürsek kalan 160 bin TL için 10 yıl vadeli kredi çekildiğinde; şu anki faiz oranlarıyla aylık taksitler 2500 TL’ye geliyor. Evin fiyatı da krediyle 335 bin TL’ye çıkıyor. Siz bunun teslim süresini 10 yıla uzatırsanız, taksitler bin 300 TL’ye iniyor. Bu 36 ay kuralı bizi kredi kullanmaya sevk ediyor. Oysa kredi kullanmadan hem taksiti düşürebiliriz, hem vadeyi uzatabiliriz. Ayrıca bu formülün piyasayı da ciddi anlamda harekete geçireceğini düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Evini erken teslim almak isteyenlere 36 ay seçeneği sunulabileceğini dile getiren Kurum, şu değerlendirmede bulundu:

“Ama konut tesliminde de serbest bırakmamız lazım. Mesela üretici diyecek ki; “Ben bu daireyi sana 8 senede teslim edersem, ödemelerin bu şekilde olacak, 36 ayda teslim edersem şu şekilde olacak.” Tüketici de kendine uygun modeli seçecek, isterse yüksek taksitlerle erken teslim alacak, isterse azar azar ödeyip, geç teslim alacak. Biri evini 5 senede almayı tercih eder, diğeri ise 8 senede. Bu sene yeni arsa alımı öngörmüyoruz. Çünkü elimizde 2 senelik yani toplam 5 milyon metrekare arazimiz var.”

Kaynak: Akşam Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz