Emlak Vergisi Mükellefleri Dikkat

emlak vergisi

Türkiye sınırları içerisinde bulunan kişiler için emlak vergisi ödemeleri başladı. Vergi ödemeleri 1 Haziran’da sona erecek. Bu tarihleri kaçıran vergi mükellefler için ise cezai işlem uygulanacak. 

Emlak Vergisi taşınmaz mal varlığı için her yıl devlete ödeniyor. 1986’den beri belediyelerce verilen emlak vergisini taşınmaz sahipleri yıllık olarak ödemek zorunda. Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren emlak vergisinin ilk taksit dönemi devam ediyor. Arsa, bina, arazi gibi taşınmazlardan her yıl iki taksit şeklinde alınan emlak vergisini gayrimenkulünü elden çıkarmayanlar ile geçtiğimiz yıl gayrimenkul alanlar bu yıl ödeyecek.

Kimler emlak vergisi ödeyecek?

Bina vergisini, binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler ödeyecek. Bir binaya paylı mülkiyet durumunda malik olanlar, hisseleri oranında mükellefler sayılıyor. Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen sorumlu tutuluyor.

Kimler emlak vergisinden muaf?

– Hiçbir gelir olmayan,
– Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler,
– Gaziler,
– Engelliler,
– Şehitler,
– Dul ve yetimler,
– İşsizler

Emlak vergisi nasıl iade alınır?

Birçok vatandaş emlak vergisinden muaf olduğu halde taşınmazlarıyla ilgili ödemelerini yapabiliyor. Bu kişilerin mağduriyetlerini gidermek için belirlenen sürede başvurularını iletmesi durumunda vergi iadesi yapılabiliyor.

Vergi Usul Kanunu kapsamında belirlenen emlak vergisi iadesi 5 yıllık süreyi kapsayacak şekilde yapılıyor. İlgili kanuna göre; emlak vergisi muafiyeti olmasına rağmen ödeme yapan kişilerin geriye dönük olarak 5 yıllık ödenen vergilerinin iade başvurusunu belediyeler üzerinden gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Vergilerin ödendiği belediyeden gerçekleştirilen başvuru işlemi sırasında kişilerin yanında emlak vergisi iade dilekçesinin olması gerekiyor.

Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

4 yılda bir takdir komisyonlarca açıklanan emlak değerleri yeniden belirleniyor. Son olarak 2017 yılında tespit edilen değerler, 2021 yılına kadar geçerli oluyor. Ara yıllarda tespit edilen rakama yeniden değerleme oranı ekleniyor. Yeniden değerleme oranı bu yıl için yüzde 22.58 olarak açıklandı. Bu durumda, Emlak Vergisi değeri yeniden değerleme oranının yarısı olan (yüzde 23.73/2) yüzde 11.29 artırılıp hesaplama yapılacak.

Ödemeyen yandı

2020 yılı 1. taksit ödemeleri 31 Mayıs Pazar günü sona erecek. Mükelleflerin herhangi mağduriyet yaşamaması için belirtilen tarihler arasında ödemelerini yapmalarını gerekiyor. Bu tarihleri geçiren vergi mükellefler için ise cezai işlem uygulanacak. Vergi dönemini geçiren mükellefler için her ay için yüzde 2 oranında gecikme zammı verilecek.

Emlak vergisi nereye ödenir?

Emlak vergisini ödemek istediğiniz taşınmazın bulunduğu belediyeye başvurabilirsiniz. Emlak vergisini ödemek işlemini belediyeye gidebilirsiniz. Ödeme işlemini PTT ile havale ile ya da emlak vergisi mükellef numarasını kullanıp gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca E-Belediye sistemiyle ödemeler gerçekleşebiliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here