Emlakçılara “Yetki Belgesi” Alma Zorunluluğu Geliyor

Konutta İndirim

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmayla emlakçılık yapmak için “yetki belgesi” alma zorunluluğu getiriliyor.

Bakanlık tarafından yürütülen son aşamaya gelen çalışmayla emlakçılık yapacak kişilerin bakanlıktan “yetki belgesi” alması zorunlu hale getiriliyor. Beş yıl geçerli olacak yetki belgesi, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve başkasına devredilemeyecek.

Taşınmazı gösterme bedeli kalkıyor

Ayrıca, emlakçılar taşınmazı gösterme hizmeti karşılığında herhangi bir ücret alamayacak. Düzenlemeyle, kiralama işlemlerinde verilen hizmet bedeli, kira bedelinin bir aylık tutarından fazla olmasının da önüne geçiliyor.

Alım satım işlemlerinde ise hizmet bedeli, satış bedelinin yüzde 3’ünden fazla olamayacak. Taşınmaz alım satımı ile kiralama faaliyetlerini adım adım izlemek, takip ve kontrolü sağlamak için Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulacak. 27-28 Nisan tarihlerinde son değerlendirmeler yapılarak yönetmelik taslağına son şekli verilmiş olacak.

“Mağduriyetlerin önüne geçilecek”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, daha önce konuyla ilgili yaptığı açıklamada, emlakçıların mesleki yeterliliği, işletmelerin fiziki alanlarına ilişkin standart getirilmesi, emlakçı komisyon oranlarının belirlenmesi ve ekspertiz raporlarının alınmasında düzenlemeler yapacakları açıklamıştı.

Bakan Tüfenkci, böylece hem alıcıların hem de satıcıların mağdur edilmesinin önüne geçmiş olacaklarını ifade etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here