En Hesaplı Konut Kredisi Nasıl Seçilir?

konut krediv

Başlatılan faiz kampanyaları konut alımlarını kolaylaştırıyor. Peki, en hesaplı konut kredisini nasıl seçeceğiz? Nelere dikkat edilmeli?

Konut kredisi faiz oranları 2018 yılında özel bankalarda yüzde 3’lere kadar yükselerek, konut alimini zorlaştırdı. Yükselen konut kredisi faiz oranlarına karşı başta kamu bankaları olmak üzere bazı özel bankalar konut sektörüyle işbirliği yaparak faizi yüzde 0.98’e kadar indirdi. Şu anda piyasada ortalama faiz oranı yüzde 2.28 seviyesinde. Bankalarda yüzde 1.89’dan yüzde 2.80’e kadar değişen faiz oranlarında kredi bulmak mümkün. Peki, en hesaplı konut kredisini nasıl seçeceğiz?

Posta Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre, kredi seçerken düşük faiz oranı önemli ancak sizi yanıltmasın. Bankaların aldığı masrafları da hesaba katmanız gerekir. Masraflar hesaba katıldığında, cebinizden çıkacak miktarı net olarak görebilirsiniz. Kredi faiz oranı düşük olsa da alman masraflarla toplam maliyet bazen faiz oranı daha yüksek görülen kredideki maliyeti aşabilir. Bu noktada krediyi tüm masraflarıyla ele alıp, toplam maliyet üzerinden karşılaştırma yapın.

Aylık gelire göre

Kredi öderken zorlanmamanız için hesaba katmanız gereken ilk şey aylık geliriniz. Aylık gelirinize göre bir ödeme planı oluşturmanız, en fazla ne kadar taksit ödeyebilirsiniz. Aylık maksimum ödeyebileceğiz tutarı ve vadeyi belirledikten sonra bankaların kredi alternatiflerini karşılaştırmaya başlayabilirsiniz.

Peşinatı artırın

Bankalardan alacağınız evin değerinin yüzde 80’ine kadar kredi alabilirsiniz. Kalan yüzde 20’lik kısım ise peşin ödenir. Örneğin banka, 100 bin liralık bir ev işin size 80 bin lira kredi verdi. Kalan 20 bin lira minimum peşinat olarak ödenir. Peşinatı ne kadar yüksek tutarsanız, bankaya borçlanacağınız miktar o kadar azalacağı için faiz yükünüz de aynı oranda azalacaktır.

Vadeyi çok uzatmayın

Konut kredilerinde vade 10 yıla kadar uzuyor. Kredi alanlar genelde aylık taksitlerinin daha düşük olacağı düşüncesiyle en uzun vadeyi tercih ediyor. Ancak vade uzadıkça faiz de artıyor. Vade seçiminde, aylık ödenebilecek kredi taksitine göre minimum vadeyi tercih etmek en doğru seçim olacaktır.

Erken ödeme imkanı

Kredi borçlarını erken ödeme hakkınız da bulunuyor. Ancak, bankalar vadesinden önce kapanan kredilere erken ödeme cezası kesebiliyor. 3 Mart 2007’den sonra kullanılmış, sabit faizli krediler için erken ödenen tutar üzerinden yüzde 2’ye kadar ücret talep edilebilir.

En uygun konut kredisi nasıl seçilir?

Konut kredisi faiz oranları düşmeye başladı. Şu anda anlaşmalı projeler için 7 bankada yüzde 0.98 faiz uygulanırken, diğer bankalarda oranlar yüzde 1.89 ile yüzde 2.80 arasında değişiyor. Bütçenize uygun en hesaplı konut kredisini bulmak için bu bankaların uyguladığı faiz oranlarını ve masraflar dahil toplam maliyet karşılaştırmasını mutlaka yapın…

Kuveyt Türk Konut Kredi Faizini % 0,98’e İndirdi!

2019’da En Düşük Konut Kredi Faizi Kullandıran Bankalar!

Ev Alacaklar Dikkat! Kazandıran İpuçları!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz