Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu Arazisi Satılıyor

Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu arazisi için 4 Nisan’da ihale yapılacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Etiler’deki toplam 31 bin 885 metrekare büyüklüğünde bulunan Polis Meslek Yüksekokulu arazisi için hasılat paylaşım ihalesi gerçekleştirecek.

Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu arasizinin ihale tarihi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında açıklandı. İlanda ihalenin 4 Nisan yapılacağı belirtildi.

Toplam 31 bin 885 metrekare alana sahip arazi imar planlarında kısmen ticaret, hizmet alanı, kısmen park alanı, kısmen de yol alanında kalıyor.

Yükselik izni serbest ve emsali 2.5 olan arazinin yüzde 40’ında yapılaşmaya izin verilecek. Muhammen Bedeli 1 milyar 356 milyon 600 bin + KDV olarak belirlenen taşınmaz için düzenlenecek ihalede 40 milyon 698 bin lira geçici teminat isteniyor. Teklif verecek firmaların 2017 yılında en az 1 milyar 200 milyon lira ciro elde etmesi gerekiyor.

NE OLMUŞTU?

10 Aralık 2014’te Bakanlar Kurulu kararı ile birlikte İstanbul Etiler Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve bunlara bağlı 12 şube müdürlüğü kapatılmıştı. Okulun da içerisinde bulunduğu bölge, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Afet Riski Altındaki Alanlar statüsüne alınmıştı. Ardından okul Çatalca’ya taşınarak arazisi, polis lojmanı yapılması karşılığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredimişti. Daha sonra bakanlığın araziyi ticaret merkezi ilan ederek 2.5 emsal inşaat hakkı verdiği ortaya çıkmıştı.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi – Gülistan Alagöz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz