Ev alana Türk vatandaşlığı Düzenlemesi İle İlgili Tüm Detaylar

Amerika nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 6’sı milyoner ve bu kişilerin yaşadıkları yerler sizi şaşırtabilir.

Resmi Gazete’de dün yayımlanan düzenlemeye göre, 250 bin dolar tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç sene satılmaması şerhi konulmak şartıyla satın alan yabancı vatandaşlar Türk vatandaşı olabilecek.

Hükümet, yabancıların Türk vatandaşlığı almak için karşılamak zorunda olduğu mali ve yatırım kriterlerini de düşürdü. Sabah gazetesinden Hazal Ateş’in haberine göre, Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, 250 bin dolar tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç sene satılmaması şerhi konulmak şartıyla satın alan yabancılar Türk vatandaşı olabilecek. Bu tutar daha önce1 milyon dolardı.

500 bin dolar sabit sermaye yatırımı yapanlar ile 500 bin dolar mevduatı üç sene süreyle Türk bankalarında tutan veya devlet tahvili alana da vatandaşlık verilecek. Gayrimenkul yatırım fonu katılma payı almak suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı da 1.5 milyon dolardan 500 bin dolar oldu. İstihdam oluşturma yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için sınır da 100 kişiden 50’ye düşürüldü.

ÖZEL OFİS AÇILACAK

Vatandaşlık kazanma başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan komisyon kurulacak.

YABANCIYA SATIŞ YÜZDE 129.6 ARTTI

TÜİK verilerine göre, konut kredi faizlerinin yıllık yüzde 30’a yaklaşması, KDV ve tapu harcı indirimlerinin de 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek olması sebebiyle konut satışları yavaşladı. Türkiye genelinde konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.5 azalarak 105 bin 154, 8 aylık konut satışı ise 875 bin 64’ü oldu. İpotekli konut satışları 2017 yılına göre yüzde 67.1 azaldı. Yabancılara yapılan konut satışları da yüzde 129.6 artarak 3 bin 866’ya çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz