Ev Tipi Ofis Mobilyası’nda Yüzde 20 İhracatta Yüzde 50 Artış Yakaladık

Nurus

Nurus Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay, pandemi döneminin sadece Türkiye değil dünyada da alışma hayatını ve firmaların iş yapış biçimlerini ciddi şekilde değiştirdiğini belirterek ”Pandemi de ev tipi ofis mobilyasında % 20, ihracatta %50 artış yakaladık.” dedi. 

Koronavirüs sürecinde tüm dünya evlere kapanırken işler de evlere ya da ofis dışındaki alanlara taşındı. Yerinde üretim gerektirmeyen tüm şirketler işlerini aylardır merkez ofisler dışında farklı alanlardan yürütüyor. Bu süreç, özellikle Türkiye ve gelişmiş ülkelerdeki ofis anlayışının da baştan aşağıya değişmesine sebep oldu. Merkez ofislerde çalışan sayısı hayli azaldı. Çalışanların önemli bir bölümü işlerini evlerinden, uydu ofislerden ya da yeni dönem taleplerine en iyi şekilde yanıt everen ileri teknoloji, konfor ve olanaklarla donatılmış yepyeni sistemleri kullanarak yürütüyor.

Türkiye’nin son yıllardaki en önemli teknolojik ARGE şirketlerinden Nurus, alanında uzman onlarca ismi bir araya getirdi. Mühendis, mimar, psikolog, akademisyen ve ilgili uzmanlar Türkiye ve dünyanın yeni çalışma düzenindeki ihtiyaçları, olanakları ve iş dünyasının yeni çalışma düzenini şekillendirmek için güç birliği yaptı. Uzmanlar oluşturdukları gruplarla yeni çalışma düzenini ortaya koyarken, Nurus, fikir, öneri ve ihtiyaçları yeni düzene göre uyarlayıp iş dünyasında geleceği kurguladı.

İş Hayatına RESET Atıldı
NurusNURUS öncülüğünde; insan, çalışan sağlığı ve iş yeri güvenliği, sürdürülebilirlik, teknoloji, tasarım ve çalışma alanlarında 6 farklı komisyon oluşturuldu. Komisyonlarda tartışma ve fikirlerle ilgili konunun standartları oluşturuldu. Tartışmalarla şekillenen standartlar ve öneriler kamuoyuyla yazılı ve sözlü bildirgelerle taslak olarak paylaşıldı. Komisyonlarca hazırlanan bildirgeler ‘Future Bright’ tarafından test edildikten sonra rapor ve makale hâline getirildi. Bu veri ve yaşanan gelişmelerle yeni dönemde iş hayatına toptan RE-SET atıldı.

Büyük Firmalar Çalışanların Evlerine Ofis Mobilyası Siparişi Veriyor

Nurus Yönetim Kurulu Başkanı Güran GökyayNurus Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay, pandemi döneminin sadece Türkiye değil dünyada da alışma hayatını ve firmaların iş yapış biçimlerini ciddi şekilde değiştirdiğine dikkati çekerek, ”Firmalar dönem koşullarına göre yepyeni önlemler almaya başladılar. Şirketlerin hemen hepsi on binlerce çalışanını ya evden çalışma modeline ya da küçük uydu ofislere yönlendirdi. Bu firmalardan bazıları bizimle irtibata geçerek, evlerinden çalışmaya başlayan personelleri için binlerce çalışma masası, çalışma koltuğu ve benzeri donanım siparişi verdiler. Bazıları da neler yapabileceklerine ilişkin bilgi almaya çalıştılar. Almaya da devam ediyorlar.  Nurus olarak pandemi de ev tipi ofis mobilyasında % 20, ihracatta %50 artış yakaladık.” ifadelerini kullandı.

Bodrum, Çeşme gibi Yazlık Bölgelerden Yoğun Sipariş Talebi Var

Gökyay, şöyle devam etti:  

”Pandemi sürecinde çalışanlar sadece evlere kapanmadılar aynı zamanda birçok çalışan da yazlık evlerine geçti. Rahat ve insan yoğunluğunun daha az olduğu bu yerlerden işlerini yürütmeyi tercih ettiler. Bu ev tipi ofis mobilyalarında talep yoğunluğunun farklı bölgelere de dağılmasına yol açtı. Bodrum ve Çeşme başta olmak üzere yazlık bölgelerden yoğun bir şekilde ofis mobilyası siparişi alıyoruz.  Yazlık bölgelerdeki ev tipi ofis mobilya ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz.”

Yeni Dönemde Çalışma Alanları ve Modelleri Değişiyor

Esnek ve hibrit çalışmaya olan talebin arttığını söyleyen Güran Gökyay evde çalışma konforunun ergonomik mobilyalarla desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. 

Kendi Parçamızı Kendimiz Üretiyoruz

NurusPandemi sebebiyle neredeyse tüm dünyada sektörlerin ürün tedarik zincirin hayli olumsuz etkilendiğini belirten Güran Gökyay, sözlerini şöyle sürdürdü: 

”Biz de Nurus olarak bu gelişme üzerine kendi parçalarımızı üretmeye başladık. Mobilya üretiminde yurt dışından almak zorunda kaldığımız çok sayıda parçayı kendimiz üretebilmek amacıyla önce bunların makinelerini ürettik, ardından ihtiyacımız olan parçalara yöneldik. Bu cesaretimiz Nurus’un parça temini ve ürün sürekliliği konusunda çok daha özgür ve güçlü olmasını sağladı. Bu iş aynı zamanda yerli üretim oranımızı da hayli yukarılara çekmiş oldu.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here