Faiz İndirimiyle Binalar Depreme Karşı Dayanıklı Olacaktır

AYİDER Başkanı Hakan Şişik

AYİDER Başkanı Hakan Şişik: Riskli yapıların dönüştürülmesinde enerji verimliliği esas alınarak aylık yüzde 0,69 faiz ve 180 ay vadeyle 2,5 milyon TL’ye varan kredi desteği verilmesi kentsel dönüşümle birlikte binaların yeşil dönüşümünü de destekleyecek bir karar oldu.

Anadolu yakasındaki 400’den fazla sektör temsilcisinin bir araya geldiği Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Hakan Şişik, riskli yapıların dönüştürülmesine ilişkin şu açıklamalarda bulundu: 

Bakanlığın açıklamış olduğu “İklim ve Afetlere Dayanıklı Şehirler Projesi” kapsamında İstanbul, İzmir, Manisa, Kahramanmaraş ve Tekirdağ’da riskli yapıların dönüştürülmesinde enerji verimliliği esas alınarak aylık yüzde 0,69 faiz ve 180 ay vadeyle 2,5 milyon TL’ye varan kredi desteği verilmesi yıllardır savunduğumuz kentsel dönüşümle birlikte binaların yeşil dönüşümünü de destekleyecek bir karar oldu.

Özellikle A sınıfı Enerji Kimlik Belgesi bulunan binalar için yıllık yüzde 0,50, B sınıfı Enerji Kimlik Belgesi bulunan binalar için yıllık yüzde 0,25 faiz indirimi gibi ayrıca faiz indirimlerinin sağlanması da yeşil dönüşüme ekstra katkı sunacaktır.

Kentsel dönüşümde hibe desteği kadar kredi faizlerinin de yüzde 1’in altında olmasına dikkat çekmiştik. Bu projenin hayata geçmesiyle hem kentsel dönüşüm hızlanacak hem de binalar sadece depreme karşı değil, iklim krizlerine karşı da daha dayanıklı hale gelecektir. Dernek olarak enerji verimliliği bizim üzerinde hassasiyetle durduğumuz konulardan bir tanesi. İnşaat yaptığımız bölgede binaların çevreyle dost olmasını gözetlediğimiz kadar geçtiğimiz aylarda 60’dan fazla ülkenin üye olduğu ve 400’den fazla üyesi bulunan World Water Council (Dünya Su Konseyi)’ne Türkiye’den üye olan tek inşaat derneği olmuştuk. Suyun en fazla kullanıldığı konutlarda su tasarrufunu sağlamak ve yeşil binalar inşa etmek adına derneğimiz konseye üye olarak iklim krizi karşısında önemli bir adım attı.  

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz