Feza Proje’den Yurt Dışı Atağı

0
14

Feza Proje, ‘Anahtar teslim’ tasarımları ile yurt dışı projelerinde daha fazla yer almak istiyor. Feza Proje Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Karabulut ile şirketin projeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Feza Proje, iddialı projeleri ile daha fazla yurt dışı işlerine imza atmak istiyor. Feza Proje Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Karabulut, “Çok sayıda projede yer almaya çalışıyor ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye önem gösteriyoruz” dedi.

Fortune Türkiye Dergisi’nin bu ayki sayısında, Feza Proje Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Karabulut ile bir araya gelerek gelecek planları hakkında söyleşi yaptı. İşte o söyleşi…

Kamu Projeleri, sağlık, yurtiçi-yurtdışı ofis gibi büyük ölçekli projelere kendine özgü tasarımlan ile anahtar teslimi tasarım sunan Feza Proje, yurt dışı projelerinde daha fazla yer almak istiyor. İç mimarlık ve grafik tasarımın ayrılmaz bir ikili olarak benimseyen ve bu yönde hizmet veren Feza Proje’nin hedefinde, yerel markalara kurumsal kimlik kazandırarak ulusal ve global pazarda rekabet edecek bir yüz tasarlamak var.

Şirketin Yönetim Kumlu Üyesi Özkan Karabulut, “Global ölçekte var olmak tüm tasarım firmalarının önem verdiği konulardan biridir. Biz de bu konuda çok sayıda projede yer almaya çalışıyor ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye önem gösteriyoruz” diyor.

İşte 39 yaşındaki, Yeditepe Üniversitesi îç Mimarlık Bölümü mezunu, Feza Proje Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Karabuluttan Fortune Türkiye’ye samimi itiraflar.

Kuruluş hikayenizden bahseder misiniz? Gelişim süreciniz nasıl geçti?

Ağabeyim Özgür Karabulut ile, aile şirketimiz olan Feza Reklam’ın 40 yıllık birikimi ve tecrübesi ile birlikte Feza İç Mimarlık firmasını kurduk. Firmamız yurtiçi, yurtdışı ofis, sağlık ve kamu projeleri gibi büyült ölçekli projelerde yer alırken, özel tasarım gerektiren fuar stantları ve kurumsal marka kimliklendirme çalışmaları yapmaktadır.

Markanın logosundan cephe giydirmesine; iç mekân tasarımlarından mobilyalarına kadar tüm detaylan aynı kurumsal dili konuşacak şekilde bir araya getiriyoruz. İç mimarlık ve grafik tasarımın ayrılmaz bir ikili olduğunu düşünerek kendimizi bu yönde geliştirmek için ayrıca özel bir uğraş gösteriyoruz. Hedefimiz; yerel markalara kurumsal kimlik kazandırarak ulusal ve global pazarda rekabet edecek bir yüz tasarlamak.

Ürün çeşitliliği hakkında bilgi verir inisiniz? Ürünleriniz içerisinde teknoloji yoğun olan ürününüz olarak hangisini gösteriyorsunuz? İşbirliği yaptığınız firmalar varım?

Feza ailesi olarak, yapı tasarımına dair birçok önemli marka ile iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Gelişen ve yenilenen teknoloji içerisinde yenilikleri ve dönüşümleri takip etmek adına Ar-Ge ve piyasa araştırması bizim için önem arz ediyor. Tasarım uygulama alanlarında yardımcı elemanlar olan, modüler bölme sistemleri, zemin döşeme malzemeleri, tavan kaplama malzemeleri, özel tasanm mobilya ve iç dekorasyon ürünleri gibi birçok alanda hizmet veriyoruz. Ofis tasarımı ve ofis ortamı renkleri, iklimlendirilmesi gibi koşulların işyeri ortamı iyileştiğinde, çalışan personellerin verimliliği yüzde 20 oranında artış gösterdiği yapılan araştırmalara göre kanıtlanmıştır. İyi çalışanların bulma ve korumanın son derece kritik hale geldiği bugün iş ortamında, ofis tasarımı şirketlerin silahları arasında yer almaya başladı.İş birliği içerisinde olduğumuz Nurus ise bu açıdan dünya çapında kendini kanıtlamış Ar-Ge ve kalite çalışmalarına önem veren bir marka. Nurus, tasarım firmalarına yazılım hizmeti sağlıyordu. Dolayısıyla seyahat sektörünün bizzat içerisindeydik. Buradan gördük İd bilet satın almak isteyen yolcular bu işlem için ciddi vakit harcıyorlar ve bu süreçten de memnun değiller. Diğer yandan ise otobüs firmaların birçok farklı problemden dolayı süreçlerini olabildiğince otomatize etmek ve teknolojinin sunduğu fırsatları kullanmak istiyorlardı. E-ticaretin yeni yeni başladığı 2000’11 yıllarda ulaşım sektöründeki fırsatı görerek çalışmalara başladık. Biletall’ı online seyahat biletleri konusunda hem yolcuların hem de firmaların ihtiyaçlarına çözüm sunabilmek amacıyla 2006 yılında TÜBİTAK Destekli Ulusal Bilet Dağıtım Sistemi Projesi ile Kayseri’de hayata geçirdik. Biletall.com’un kuruluşundan sonraki ille dört yıl organizasyonun oluşturulması, taşıyıcı firmalarla anlaşmaların sağlanması ve temel alt yapının hazırlanması ile geçti. 2010 yılında ise aktif pazarlama ve satış faaliyetlerimize başladık. Motivasyon ve sıla çalışma, organizasyonel yapıtım doğru hazırlanması işin gelişimi için en önemli unsurlardır. Bizlerin de işimizi iyi yerlere taşımak için önceliklerimiz arasında yer alır. Gelişim sürecinde hedeflerimize ulaşmak için ilk olarak müşteri ihtiyaçlarım çok iyi gözlemledik. Amacımız kullanıcılara en kısa sürede en uygun bileti vermek. Ar -Ge faaliyetlerimizi her zaman ön planda tuttuk. Bu da sektörde bir adım önde olmamızı sağladı. İletişim faaliyetlerimize de ara vermeden devam ediyoruz.

Biletall’m hizmet ağı hakkında bilgi verir misiniz? Kuruluşundan bu yana firmanıza yaptığınız teknolojik yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz?

Biletall olarak öncelikle seyahat edecek müşterilerin online sitemiz başta olmak üzere diğer satış kanallanmızdan otobüs, uçak, deniz otobüsü ve çağın merkezimiz üzerinden de demiryolları biletlerini satm alabilmelerini sağlayacak hizmeti sunuyoruz. Kullanıcılar, 200’den fazla şehirlerarası otobüs firmasının, 500 havayolu şirketinin ve tren ve feribot biletlerini kıyaslama yapabiliyor.

Sitemizde bilet satışının yanı sıra yolcuların konaklama ve araç kiralama ihtiyaçlarım da kolaylaştıran bağlantılar bulunmakta. Yani farklı bir şehre ya da ülkeye gideceğiniz zaman bilet ile birlikte diğer tüm ihtiyaçlarınızı da birkaç dakikada halletmiş oluyorsunuz. Aynı zamanda Biletall B2B satış kanallarına da sahip. Biletall Acente, Biletalllframe, Biletall Web Servis gibi ürünlerimizle 2 bin den fazla seyahat acentesine hizmet veriyoruz.

Türkiye’nin ilk ve en büyük online bilet platformuyuz. Aynca Ar-Ge ekibimiz ile kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan fonksiyonlara her geçen gün yenisini eklemeye çalışıyoruz. Bunların arasında en önemlisi ise sitemizde bulunan Google Chrome ile geliştirilen ‘Sesli Bilet Arama’ özelliği. Türlüye genelinde 200’ü aşkın otobüs firması ve yurt içi-yurt dışı 500’ü aşkın havayolu biletinin sesli komut özelliğiyle aranmasını sağlıyor. Yolcular bu özelliği kullanırken seyahat edecekleri tarih, rota ve ulaşım aracım söyleyerek saniyeler içinde en ucuz biletlere ulaşabiliyorlar.

Firmanızın yurt içi ve yurt dışı pazar ağından bahseder misiniz? Firmanızı pazarınızda nasıl konumlandırıyorsunuz? Hedef pazarlarınızdan ve bu pazarlarda varlığınızı artırmak adına yapacağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Öncelikli pazarımız Türlüye olmaya devam edecek. Ancak iş ortaklarımız üzerinden yurtdışı faaliyetlerimizi de artırmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Yukarıda da da belirttiğim gibi Türkiye’nin ille ve en büyük online bilet platformuyuz. Biletall her yıl en az yüzde 40 büyüyerek, hedeflerimizin ötesinde ilerliyor. Son 5 yıla baktığımızda ciromuzu 18 kat artırmışız. Geldiğimiz nokta itibariyle her gün binlerce bilet satarak, her yıl milyonlarca kişiye hizmet veriyoruz. Önümüzdeki beş yıl için de ise çok hızlı büyümeyi planlıyor ve tüm projeksiyonlarımızı buna göre hazırlıyoruz. Varlığımızı daha da arttırmak için müşterilere en iyi hizmeti sağlamalı için Ar-Ge çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Firmanız 2019 yılını nasıl geçirdi? 2020 beklenti ve hedefleriniz nelerdir? Yatırım planlamanız hakkında bilgi verir misiniz?

Biletall olarak her gün binlerce bilet satarak, her yıl milyonlarca kişiye hizmet veriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da başarılarımızı birçok ödül ile taçlandırdık. Türlüye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Türkiye’nin en hızlı büyüyen 44. şirketi seçilen biletall olarak aynca ‘Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye, DeloitteTechnologyFast 500 EMEA Uzak Rota Seyahat Teknoloji Ödülleri ‘nde” Yılın Seyahat Uygulaması’ kategorisinde l’ncilik, iki kategoride de 2’ncilik, SunExpress Orta Anadolu Web Satış Birincisi ve EgyptAir 2017-2018 yıllan için ‘Türlüye En Fazla Satış Yapan ille 10 Acente’ ödüllerini de aldık. Şirket olarak 2019’u yüzde 60 büyüme ile kapatırken 2020 yılında ise en az 50 büyüme hedefliyoruz. Yönetimini pazarlamanın başlangıç olduğu bir süreç olarak ele alıyor. Dolayısı ile tasarımı teknoloji ve ergonomi ile birleştirmek markayı diğerlerinden ayırmıyor. Markamızda 25 tane tasanrım ödülüne sahip, modem, minimal çizgilerde ürünler sunuyoruz. Kayseri’de süregelen fonksiyonel olmayan avangart modeller tercih etme alışkanlığı var. Bu noktada bazen müşterileri ikna etmede zorluk yaşıyoruz. Bizim logomuzda ‘’motivationdesing” yazıyor. Bir sandalye değiştirmek, bir masa lambası almak bile motivasyonu artırır. Çalıştığınız ofisi sevmek, motivasyonunuz açısından çok önemlidir.

Firmanızın yurt içi ve yurt dışı pazar ağından bahseder misiniz? Hedef pazarlarınızdan ve bu pazarlarda varlığınızı artırmalı adına yapacağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Ağırlıklı olarak yurtiçi çalışmalarımız bulunsa da yurtdışında da önemli projeler gerçekleştirdik. Teslimini birkaç ay önce tamamladığımız Bahreyn’de bulunan çok büyüle ölçekli hastane projemiz, en kapsamlı projeler arasında yer almaktadır.

Global ölçekte var olmak tüm tasarım firmalarının önem verdiği konulardan biridir. Bizde bu konuda çok sayıda projede yer almaya çalışıyor ve ülkemizi en iyi şekilde temsü etmeye önem gösteriyoruz.

2019 yılı nasıl geçti? 2020 yılından beklenti ve hedefleriniz nelerdir?

2019 yılı herkes için zor geçse de, krizi değerlendirmek yeni kapılar, yeni fırsatlar araştırmak şirket içi donanımı yükselten faaliyetlerdir. Piyasalarda yaşanılan dalgalanmalar çeşitli sıkıntılar yaşatsa da 2019 bizim için güzel ve verimli bir yıl oldu. 2020 yılının gelişen ve dönüşen dünyada Ar-Ge’nin daha ön planda olacağım düşünüyorum.

Genç yönetici olarak sizin hedef ve planlamalarınızdan bahseder misiniz? Şirketinize sağlamalı istediğiniz katkılar ve şirketiniz adına hedefleriniz nelerdir?

Şirketler var olan düzeni devam ettirebilmek için, daha çok çaba gösterirler. Yenilikte bulunmazsanız başarı çıtası aşağı doğru yönelir. Fakat araştıran, gelişen bir şirket olmalı çıtayı yukarı yönde ivmelendirir. Yapmış olduğumuz plan ve hedeflerde buna önem göstermekteyiz. Güçlü bir birikim ve dayanışma içinde olan bir ekiple girdiğiniz yolda, başarısız olma ihtimaliniz çok düşüktür. Bizimde en büyük şansımız çok değerli bir birikimle bu yola başlamış olmamız.

Aile şirketinde kurumsallaşma sürecini nasıl yönettiniz? İkinci kuşak yönetici olmanın avantaj ve dezavantajlarından bahseder misiniz? Genç yöneticilere mesajınız…

İkinci kuşak yönetici olmalı aslında elli bir deneyime ve birikime sahip olduğunuzu gösterir. Analiz yapma gücünüzü yanlış ve doğru hamleleri ayırt etmenizi sağlar. Bu da sizi iş hayatında TO önde yola başlamanıza yardıma olur. Genç yöneticiler risk almaktan çekinmemelidirler, girişimcilik ruhunu kaybetmeden hep o heyecanla başladığın yolda devam etmelidirler.

Kendinizden de biraz bahseder misiniz?

39 yaşındayım Yeditepe Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü mezunuyum. İlci kız çocuğu babasıyım. İş hayatına eğitimim devam ederken başlamış olup, halen üretmeye ve tasarlamaya devam etmekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here