Gayrimenkul Kıymetler Borsası Kurulacak

Gayrimenkul değerleme ücretleri

Gayrimenkul sektöründe dijital devrim başlıyor. MÜSİAD gayrimenkul sektörünün borsalaşması için kolları sıvadı. Yeni dönemde Gayrimenkul Kıymetler Borsası kurulacak.

ihracat artacak

Gayrimenkul borsasının kurulmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılında söyleyediğini dile getiren Kaan, “Amacımız sektörün sürdürülebilir, bilgi kirliliğinden uzak, şeffaf ve tanımlı hale gelmesi, ortak, çok dilli ve en ileri teknolojik imkânları kullanan güven esaslı, milli bir platform üzerinden taşınmaz varlıklarının yönetilmesi. Gayrimenkul Kıymetler Borsası, başta İSEDAK ülkeleri olmak üzere 78 ülkeye ihracat kapasitemizi artıracaktır” dedi.

Yeni borsayla ekonomiye destek

GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun ise tapuların dijital elektronik ortamlarda anlık izlenebileceğini ve raporlanabileceğini belirtti. Altun, “Proje ile saniyeler içerisinde şeffaf ve güvenli borsa ortamında tapu değişim işlemleri güvenle yapılabiliyor. Uygulama kapsamında ayrıca, bölgesel değerler üzerinden alım, satım ve kiralama işlemleri gerçekleşecek. Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile yeni finansal araçlar ortaya çıkacak, ülke ekonomisine destek verecek bir süreç başlayacak” açıklamasında bulundu.

Gayrimenkulde dijital devrim

Vatandaşlar, sahip olduğu tapuyu, tapulu-tapusuz taşınmaz değerlerini, üzerlerinde tesis edilmiş irtifak, ipotek, teminat, intifa ve kira gibi hakları varlık olarak belirleyebilecek. Tüm varlıklar tek bir sistem üzerinden izlenebilecek. Borsa işlem süreciyle, satın alma, satma, kiralama, ipotek tesis etme, teminat verme, hasılat paylaşımı, kat karşılığı, parselasyon tüm gayrimenkul işlemleri yapılabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz