Gayrimenkul Patronları Yeni Yıldan Umutlu

Büyüme Beklentisi

Gayrimenkul sektör temsilcileri, geçen yıl kırılan konut satış rekorlarında bu yılda benzer performans yaşanmasını bekliyor.

Sektör temsilcileri, devlet teşvikleri ve kampanyaların sürmesi, bankaların konut kredisi taleplerine olumlu dönmesinin yanı sıra yeni finansal çözümlerin sağlanması durumunda, bu yıl da konut satışlarında geçen yıl yaşanan başarının tekrarlanacağını öngörüyor.

“Yatay seyir bekliyoruz”

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, geçen yıl konut satışında rekor kırıldığını, bu yıl da yatay seyir beklediklerini belirtti.

Dumankaya, ocak ve şubat aylarında ipotekli satışlarda bir miktar gerileme olduğunu anımsatarak, “Senetli satışlar, firma bünyesinde vadelendirme ve finansman modelleriyle arayı kapattığımızı düşünüyorum. Ocak, şubat aylarında görüntü yatay bir seyirle, geçen yıla yakın geçti. Bir miktar üzerine çıkmamız için de adımlar atmamız gerekiyor. Sektör adına ciddi bir teşvik beklentisi var. Tapu harçları, KDV iadeleriyle ilgili Maliye Bakanlığının çalışmaları var. 2019’dan itibaren devreye gireceği noktasında bir bilgi var. Alıma dönük bütün teşvikler önümüzdeki dönemi çok daha iyi kılacaktır.” dedi.

“Satış rakamları çok iyi”

NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur da gayrimenkul sektöründe satışların bu yılın ilk üç ayında geçen yılın ilk üç ayıyla aynı seviyede olduğunu kaydetti.

Geçen yılı rekor düzeyde konut satışıyla kapattıklarını anımsatan Timur, “Gayrimenkulde 1 milyonun üzerindeki herhangi bir satış çok iyi rakam. Avrupa’da en fazla konut satılan ülkede yılda 550 bin konut satılırken, bizde iki katı gayrimenkul satışı olması çok iyi. İlk üç ay, geçen yılla benzer bir rakamla gitti. Son iki yıldır maliyet artışları yansıtılamadı. Belki bu senenin ikinci yarısında bu artışlar yansıyınca bir miktar yavaşlama olabilecektir. Enflasyon bu şekilde giderse konut fiyatları daha da fazla artacağı için bir dengelenme olacak diyebiliriz.” diye konuştu. 

“Ciddi konut ihtiyacı var”

Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü ise Türkiye’nin ilerleyen dönemler için çok ciddi bir konut ihtiyacının olduğunu vurguladı.

Akkök, geçen yılı rekorla kapatan gayrimenkul sektöründen bu yıl da umutlu olduklarını anlatarak, “Her sene rekor beklememek lazım ama gayrimenkul sektörü genellikle Türkiye’nin gayri safi milli hasılasıyla paralel büyüme gösteriyor. Türkiye bu sene yüzde 4-5 büyüyecekse gayrimenkul sektörü de hadi biraz üstünde büyüsün en azından 6-7 büyür diye tahmin ediyorum.” şeklinde konuştu.

Gül Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül de “Kredi faizlerinin yüksek oluşundan dolayı bir durgunluk var. Onun da yaz dönemlerinde değişeceğini ve iyileşeceğini düşünüyoruz. Beklentilerimiz var, inşallah iyi olacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz