“Gayrimenkul’de Daralma Beklenmiyor”

GİSP tarafından düzenli olarak yapılan ve her defasında gayrimenkul sektörünün farklı bir konusu üzerinde konusunda uzman isimlerin katıldığı yuvarlak masa toplantılarına mevcut makro ekonomik göstergeler ışığında Türk Gayrimenkul sektörünün içinden geçtiği dönem, mevcut durum ve yeni dönemde yapılması gerekenler ele alınarak devam edildi.

Bloomberg HT’DEN Ekonomist Yazar Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu ve Tahincioğlu Gayrimenkul’den Elif Germirli’nin sunumlarıyla birlikte sektörünün mevcut durumu ve yeni dönemde yapılması gerekenler çok yönlü olarak tartışıldı.

“Ülkemiz ekonomisinin içinden geçtiği dönem, dünya ölçeğinde değerlendirilmeli, ekonomimiz dolara endeksli ve cari açığı oldukça yüksek bir ülkeyiz, bu durum inşaat girdi maliyetlerinin yükselmesine sebep oluyor” diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu “Türk gayrimenkul sektörü de bundan olumsuz anlamda etkileniyor, fiyatlar yükseliyor, sermaye yeterliliği olmayan firmalar dar boğaza giriyor, ama her şeye rağmen kamu otoritesi, inşaat ve gayrimenkul sektörüne sağladığı teşvikler ile inşaat ve gayrimenkul sektörünü canlı tutmaya devam ediyor, bu sebeple sektörde herhangi bir kriz veya daralma beklemek için bir sebep bulunmuyor.” dedi.

“Gayrimenkul sektöründe, arz fazlasından kaynaklı bir yavaşlama söz konusu, tüketicinin beklentilerine uygun yapılan projeler satılmaya devam ediyor, içinde bulunduğumuz bu dönem, ana faaliyet konusu gayrimenkul olan ve olmayan firmaların ayrıldığı, sektörden çıkışların görüleceği bir dönem olacak” diyen Elif Germirli “Gayrimenkule girişin çok kolay olması, geçtiğimiz dönemde ilgili, ilgisiz herkesin sektöre giriş yapmasına sebep oldu, bu durum geç teslimler, yanlış projeler, iflaslar ve tüketiciler nezdinde mağduriyetlere sebep oldu, sonuçta sektöre güven azaldı.” şeklinde sözlerini tamamladı.

GİSP Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaat Mühendisi Mehmet Ersül’de toplantının kapanışını yaptığı konuşmasında “Sadece sektörün kendisinden kaynaklanmayan, yan faktörlerin de etkisiyle içinden geçmekte olduğumuz zorlu dönemi, başta tüketicinin sektöre olan güvenini arttırarak, akıllı yatırım stratejileri, tüketici taleplerine doğru çözümler sunan ürünler ve güçlü kurumsal yapıların liderliğiyle atlatmayı hedefliyoruz. Ülkemizin kalkınma yolunda halen bu sektöre düşen önemli bir rol bulunmakta” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here