Gayrimenkulde Dijital Pazarlama

Gayrimenkul sektörünün en kaliteli dijital mecralarından biri olan Emlak Project’te sizlere ulaşma fırsatına sahip olduğum için mutlu olduğumu belirterek, yayınlanan bu ilk makalemde gayrimenkul sektörüne yönelik dijital pazarlama konusunu irdeleyeceğim. Umarım sizler için faydalı olur.

Türkiye’de İnternet Kullanım İstatistikleri

Türkiye’de, nüfusun %67’si yani yaklaşık 54 milyon kişi aktif olarak internet kullanmaktadır. 51 milyon kişi internete mobil cihazlarla bağlanmaktadır. İnternet kullanımının yüksek olduğu ülkemizde insanlar günde ortalama 7 saatini internette geçiriyor. İnternette yaşıyoruz dersek yeridir.

Peki, kullanımın bu kadar yaygın olduğu ve neredeyse tam bir mesai harcadığımız internette neler yapıyoruz? İnternet kullanım amaçlarına baktığımızda sosyal medya, iletişim ve haberleşme, video izleme, haber okuma, bilgi arama, mal ve hizmet satın alma, müzik dinleme gibi amaçlar ön plana çıkmaktadır.

Gayrimenkul Sektörünün İnternetteki Varlığı

Dijital çağda her birey ya da işletme internetin gücünden faydalanmakta iken gayrimenkul sektörü bu konuda eksik kalmıştır. Bunun bir kaç nedeni var ancak kanımca en önemlisi gayrimenkul sektör çalışanlarının interneti dolayısıyla dijital pazarlamayı nasıl kullanacağını bilmemesidir.

“Gayrimenkul ya da Emlak” ile “İnternet” kavramlarını bir arada düşündüğümüzde; ilk akla gelen sahibinden, hürriyet emlak, emlakjet ve benzeri emlak ilan siteleridir. Bu tür sitelerde ilan vermekten öteye gidemeyen gayrimenkul ofisleri ya da danışmanları, dijital pazarlamayı bilmedikleri için alternatif üretememekte haliyle yüksek maliyetlerle bu alanda tekelleşmiş (!) ilan sitelerine mahkûm olmakta ve bel bağlamaktadır.

Sadece tek bir dijital kanal üzerinden satışa odaklanmış gayrimenkul sektörünün artık dijital pazarlama kanallarını öğrenmesi, dijital pazarlama stratejileri geliştirerek uygulaması gerekir. Dijital pazarlama araçlarını etkin ve verimli şekilde aktif olarak kullanan gayrimenkul ofisinin ya da danışmanın satışları şaşırtıcı derecede artacaktır. Ayrıca marka bilinirliği ve güvenilirliğine de ciddi oranda katkısı olacaktır.

Gayrimenkul Sektörü için Dijital Pazarlama

Gayrimenkul ofisleri ve danışmanları, gayrimenkul almak isteyen potansiyel müşterilere ve gayrimenkulünü satmak isteyen mülk sahiplerine dijital pazarlama kanalları sayesinde kolayca ulaşabilir.

Düşük maliyetlerle daha fazla potansiyel hedef kitleye her an ulaşma ve etkileşimde bulunma fırsatı veren dijital pazarlama araçlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Mobil cihazlara tam uyumlu gayrimenkul portföylerin listelendiği kullanıcı deneyimi olan bir Web Site
  • Web sitenin hedef kitleye ulaştırılması noktasında Google, Yandex gibi büyük arama motorlarında ilk sayfada çıkmak için yapılması gereken SEO Hizmeti
  • Gerçek zamanlı gayrimenkul pazarlaması ve hedef kitleyle etkileşim için gereken Sosyal Medya
  • Satışa yeni çıkan, satılan ya da fiyatı düşen gayrimenkuller gibi listelerden tüketiciyi haberdar etmek için kullanılması gerekli E-Posta Pazarlaması
  • Gayrimenkul alıcıları ve mülk sahiplerini bilgilendirici içeriklerin üretilmesini sağlayan İçerik Pazarlaması
  • Mobil cihazların yüksek kullanım oranına istinaden gayrimenkul listelerinin sergilendiği Mobil Uygulamave Mobil Pazarlama
  • Gayrimenkulün internet ortamında pazarlamasını kolaylaştıran Chatbot, kare kod, video, canlı video, Google sesli arama, podcast, gayrimenkul alım-satım formları, WhatsApp, Facebook Messenger, Facebook 360, Youtube 360 gibi Uygulamalar
  • Yer gösterme ile harcanan zaman ve maliyet dikkate alındığında süreci kolaylaştıracak 360° Sanal Gerçeklik (VR)

Bu saydığımız dijital pazarlama araçları gayrimenkul sektörünün gelişmesinde fark yaratacak etkiye ve güce sahiptir. Ancak doğru kullanılması ve uygulanması oranında başarıya ulaştıracaktır.

Son Söz

Toparlayacak olursak internet kullanımının yüksek oluşu, gayrimenkul alıcılarının %90’ının mülk satın almadan önce internette kapsamlı araştırma yapması dijital pazarlamanın gayrimenkul sektörü için ne kadar önem arz ettiğini gösterir.

Bu doğrultuda gayrimenkul ofisleri ve danışmanları, dijital pazarlama konusunda profesyonel bir dijital pazarlama ajansından destek alabilir ya da dijital pazarlama ile ilgili kapsamlı ve uygulamalı eğitimlere katılarak kendisi de yapabilir.

Sabır gösterip yazımı okuma nezaketinde bulunduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Lütfen yorumunuzu eksik etmeyin.

Kaynak:

  • We are social & Hootsuit, “Digital in 2018 in Western Asia” Raporu
  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı hane halkı bilişim teknolojileri (BT) kullanım araştırması

seoajans.istanbul

Salih Gedikli /  SEO Ajans Kurucu Başkanı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz