Haliç’te 5 Kattan Fazlasına Geçit Yok!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Haliç’te kat sınırını 4’ten 10’a çıkacağı haberleri yalanladı ve Haliç’te kat yüksekliğinin zemin+5’ten yüksek olmayacağını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çeşitli basın organlarında çıkan ‘Haliç kıyısında kat sınırı sayısını 4’ten 10’a çıktı’ haberlerini yalanladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Bahsi geçen yerde yüksekliğin zemin+5’ten yüksek olmasına müsaade edilmeyecektir. Hazırlanacak projenin de ‘zemin+5’ olması düşünülmektedir. İddia edilenin aksine ortada ne 10 katlı bir proje ne de bir inşaat ruhsatı vardır.” açıklamasında bulundu.

İşte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İstanbul İmar İnşaat AŞ’ye ait olduğu belirtilen açıklama;

“Söz konusu parsel ‘T3 Ticaret + Konut’ alanında kalmaktadır. Burası için planlanan proje çevre yapılaşma şartlarına uyumlu olup, yoğunluğu azaltmak için ana yol tarafı olan Silahtarağa Caddesi’nde çekme mesafesi 15 metre olarak belirlenmiş ve parselin içinde bin 220 metrekarelik yeşil alan oluşturulmuştur. Bu nedenle de proje geliştirilmesi sırasında mimari esnekliğinin sağlanabilmesi için toplam inşaat alanı değişmemek şartıyla gerekli kurum görüşleri de alınarak ‘En çok 10 kattır’ şeklinde düzenleme yapılmıştır. Bununla birlikte, bu değişiklik mutlaka 10 kat yapılacak anlamına gelmemektedir. Çünkü plan notunda da belirtildiği üzere; uygulama aşamasında ilgili kurum ve kuruluş görüşleri alınacak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanacak mimari projeye göre uygulama yapılacaktır. Bahsi geçen yerde yüksekliğin zemin+5’ten yüksek olmasına müsaade edilmeyecektir. Hazırlanacak projenin de zemin+5 olması düşünülmektedir. İddia edilenin aksine ortada ne 10 katlı bir proje ne de bir inşaat ruhsatı vardır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz