Türkiye’nin İlk GYO Sukuk İhracı Gerçekleştirildi

Halk Yatırım, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın 100 milyon TL nominal değerli 87 gün vadeli kira sertifikası ihracını tamamladı. Yönetim sözleşmesine dayalı olarak gerçekleştirilen işlemle, Türkiye’de gayrimenkul yatırım ortaklığı sektöründe ilk kira sertifikası ihracı gerçekleştirilmiş oldu.

Nitelikli yatırımcılara satış yöntemiyle tamamlanan işlemde, 87 gün vadeli kira sertifikasının basit getirisi vade sonunda %13,25 oranında gerçekleşecek. Halk GYO’nun fon kullanıcısı olarak yer aldığı yönetim sözleşmesine dayalı işlem, kira sertifikaları pazarının yeni oyuncusu Halk Varlık Kiralama A.Ş.’nin de ihraççı Varlık Kiralama Şirketi olarak yer aldığı ilk işlem oldu.

Gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşmasında örnek olacak”

Gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşmasının sektörün gerçek potansiyeline büyük katkı sağlayacağını ifade eden Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin şunları söyledi:

Halk GYO olarak gayrimenkul yatırım fonları, sertifikalar ve sukuk gibi uygulamaların sektörün gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bizim öncelikli hedefimiz hissedarlarımız için paylaşılabilir ve büyüyen değerler yaratmaktır. Halk Yatırım deneyimiyle gerçekleştirdiğimiz bu ihracın gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşması noktasında örnek bir işlem olacağına inanıyoruz.”

“Reel ekonomiye dayalı ürünlerle iş ortaklarımıza değer katmayı sürdüreceğiz”

Halk GYO adına gerçekleştirdikleri Kira Sertifikası ihraç işleminin bu yıl içindeki 60. sermaye piyasası ihraç işlemleri olduğunu belirten Halk Yatırım Genel Müdürü Serdar Sürer şunları söyledi:

2014 yılında başladığımız Kira Sertifikası ihracı aracılık faaliyetlerinde bugüne kadar birçok ilke imza attık. Türkiye’nin ilk GYO sukuk ihracını gerçekleştirdiğimiz bu işlem de yurt içi sermaye piyasalarında yeni gelişen bir araç olan Kira Sertifikalarının gelişmesi yönünde önemli bir adım oldu. Türkiye’nin öncü yatırım kuruluşlarından biri olarak, reel ekonomiye dayalı ürünlerle iş ortaklarımıza değer katmayı sürdüreceğiz.”

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş

Türkiye Halk Bankası A.Ş. bağlı ortaklığı olan Halk GYO’nun ana faaliyet konusu gayrimenkuller, gayrimenkul projeleri, gayrimenkule dayalı haklar, sermaye piyasası araçları ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenecek diğer varlık ve haklardan oluşan portföyü işletmektir. Şirketin temel amacı, SPK’nın GYO’lara ilişkin düzenlemelerinde yazılı amaç ve konularda belirttiği üzere gayrimenkullere, sermaye piyasası araçlarına, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara yatırım yapmaktır. Şirketin yatırım amaçlı gayrimenkul portföyü arsalardan, projelerden ve kira geliri elde edilen ofis ve otel binalarından oluşmaktadır. 2017 yılı 3. çeyrek sonuçlarına göre Halk GYO’nun aktif büyüklüğü 1.97 milyar TL’ye özkaynak büyüklüğü ise 1.67 milyar TL’ye ulaşmıştır.

Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Yurt içi sermaye piyasalarında yeni gelişen bir araç olan Kira Sertifikalarının gelişmesi yönünde öncü olmak hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Halk Yatırım, borçlanma araçları ihraçları, halka arzlar, uluslararası şirket satın alma ve birleşmeleri, stratejik ortaklıkların oluşumu, ortak girişimler, blok satışlar ve proje finansmanı danışmanlık hizmetleri gibi kurumsal finansman danışmanlık işlemlerinde Türkiye pazarının hızlı büyüyen aracı kurumlarından birisidir. Halk Yatırım, Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin sermaye piyasası yatırım kuruluşudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz