Hangi İlçede Konut Fiyatları Uçtu!

İstanbul Beyoğlu’unda markalı konut projelerinde dairelerin metrekare fiyatının 40 bin liraya çıktığı, ofis metrekare fiyatlarının da son 4 yılda yüzde 90 artarak, 12 bin liraya ulaştığı açıklandı.

Sınırlı konut üretiminin yapıldığİstanbul Beyoğlu’unda markalı konut projelerinde dairelerin metrekare fiyatının 40 bin liraya çıktığı, ofis metrekare fiyatlarının da son 4 yılda yüzde 90 artarak, 12 bin liraya ulaştığı belirtildi. ı ilçenin merkezi bölgelerinde satılık konut bulmanın zor olması fiyatları uçurdu.

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa verilerine göre, Beyoğlu’nda ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 158 TL iken ortalama konut fiyatı ise 464 bin 220 TL seviyesinde bulunuyor. Ortalama kiranın 2 bin 300 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 17 yıl olarak belirlenen Beyoğlu’nda konut fiyatları 357 bin TL ile 1 milyon 100 bin TL arasında seyrediyor.

Ofis fiyatları da uçtu

Beyoğlu’nda ortalama ofis/büro metrekare satış fiyatı 11 bin 424 TL, ortalama ofis fiyatı 1 milyon 370 bin TL, ortalama kira 3 bin 168 TL ve ofis yatırımının geri dönüş süresi 36 yıl olarak tespit edildi.

İlçede en pahalı ofis fiyatları ise Gümüşsuyu Mahallesinde bulunuyor. Son 4 yılda Beyoğlu’nda ofis fiyatları yüzde 90 arttı. Beyoğlu’nda konut fiyatları en yüksek olan bölgeler Ömer Avni, Hacımimi, Müeyyetzade, Bereketzade ve Gümüşsuyu Mahalleleri. Bu bölgelerde konut metrekare sayış fiyatları 10 bin 500 TL ile 14 bin 700 TL arasında değişiyor ve konut yatırımının geri dönüş süresi 45 yıla kadar çıkıyor.

Boş arazi sıkıntısı yaşanan Beyoğlu’nda projeler de bu ölçüde değerleniyor.

“Otel yatırımcıları geliyor”

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bölgede ilk olarak başlayan sanayi alanlarının dönüşümüyle yabancı yatırımcı ilgisinin de arttığını söyledi.

Piyalepaşa Bulvarı ve Dolapdere Caddesi’nin otel yatırımcılarını çekmeye başladığını anlatan Yazıcı, “Bölgede deniz manzarasına sahip Haliç’e sıfır arsalar talep görüyor. Özellikle Haliç’e sıfır konumlarda bulunan arsaların fiyatları milyon dolarlara ulaşıyor. Son günlerde Kuveytli yatırımcılar özellikle otel projeleri geliştirebilecekleri arsa arayışında” dedi.

Aktif Gayrimenkul Danışmanlık yetkilileri ise emlakçıların da bölgedeki yükselişi çok rahat gördüğünü belirterek, oturum için tercih edilen merkezlerin başında Beyoğlu’nun geldiğini anlatıyor.

Fiyatlar sürekli artıyor

Hem geliştiricilerin, hem de yeni ev arayanların arttığını anlatan yetkililer, bu nedenle fiyatların da sürekli yükseldiğine vurgu yapıyor.

Beyoğlu’nda kentsel dönüşüm çalışmaları da tam gaz devam ederken, Okmeydanı dönüşümünde yaklaşık 4 milyon 250 bin metrekare inşaat yapılması planlanıyor. Söz konusu inşaat alanının 2 milyon 850 bin metrekaresinin iskân edilmesi planlanıyor. Bu alanın 1 milyon 750 bin metrekaresi hak sahiplerine dağıtılacak, geri kalan kısmı ise yatırımcıya ait olacak.

Kaynak: Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here