Hilton Sitesi’ne “Riskli Alan” Dönüşümü

İstanbul Yıldız’daki Hilton Sitesi riskli alan ilan edildi. Hak sahiplerinin yıllardır firmalarla görüşüp anlaşamadığı site için dönüşüm başlayacak ve yeni rezidanslar yükselecek.

İstanbul’da yaşanan arsa sıkıntısı konut üreticilerini kentsel dönüşüme yönlendirirken, bu süreçte en çok rağbet gören yerler şehrin merkezinde kalan 30-40 yıllık eski siteler oldu. Etiler, Mecidiyeköy, Levent, Ulus, Fulya gibi İstanbul’un en değerli semtlerinde yer alan bu siteler senelerdir konut üreticilerinin radarında… Ancak şehrin göbeğindeki bu sitelerdeki hak sahiplerini ikna etmek kolay olmadığı için görüşmeler tıkanabiliyor. Yıllarca süren görüşmeler ve yüzde 100’e ulaşamayan imzalar nedeniyle bu sitelerin hiç birinde henüz bir dönüşüm başlamadı.

Ancak dün Fulya’daki Hilton Sitesi için önemli bir gelişme yaşandı. Hilton Sitesi, Resmi Gazete’de yer alan Bakanlar Kurulu kararıyla ‘riskli alan’ ilan edildi.
Emay İnşaat önde
Hilton Sitesi, yaklaşık 40 senelik bir site. 15 bin metrekarelik alana yayılan sitede
144 daire bulunuyor. Sitenin kentsel dönüşümü için bugüne kadar 30 firma ile iletişime geçilirken, Akiş GYO, Mesa, Emay, Bemes/Erkanlı ve Astaş siteyle ilgilenen ve teklif sunan firmalardan oldu. Edinilen bilgilere göre, sitede hak sahipleri kendi aralarında bile davalık oldu. Bu durum firmaları geri çekerken, büyük ölçüde hasar bulunan sitede dönüşüm süreci kilitlendi. Bu riskli alan kararı sitenin dönüşümünü hızlandıracak. Şu anda Emay İnşaat’ın sözleşmelerde önde olduğu biliniyor.
Kaynak: Vatan Gazetesi/ Meltem Kara

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz