İBB ve Kadıköy Belediyesi’nin Otopark Savaşı!

Mülkiyeti İBB’ye ait olan ve Kadıköy Beledisi tarafından işletilen Haydarpaşa’daki otopark için İBB harekete geçti. İBB, mahkeme kararına rağmen alanı boşaltmayan belediyenin üzerine zabıta ile yürüdü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetinde olan ve Kadıköy Belediyesi tarafından işletilen Hasanpaşa’daki otopark için belediye ve İBB karşı karşıya geldi.

İBB, mahkeme kararına rağmen alanı boşaltmadığı iddia edilen belediyenin üzerine emniyet güçleri ile yürüdü. Hasanpaşa Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’nde bulunan Kadıköy Belediyesi binasının karşısındaki otoparkta belediye ekipleri karşı karşıya geldi. Kadıköy Belediyesi otoparkı olarak kullanılan alana  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri çevik kuvvet ve TOMA eşliğinde geldi.

İBB tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle;
“Kadıköy Hasanpaşa’da bulunan ve halen Kadıköy Belediyesi tarafından işletilen otoparkın mülkü tamamen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olmasına ve mahkeme kararı bulunmasına rağmen, Kadıköy Belediyesi alanı boşaltmamıştır.

UKOME’nin (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) kararı ile bahse konu olan alanın İSPARK’a otopark olarak teslim edilmesi için 2014 tarihinde karar alınmıştır. Kadıköy Belediyesi bu karar üzerine işlemin iptali için dava açmıştır. İstanbul 9. İdare Mahkemesi 25.11.2016 tarihli kararıyla Kadıköy Belediyesi’nin açtığı davayı reddetti.

Kadıköy Belediyesi bunun üzerine Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurmuştur. Mahkeme, bahse konu olan kararla ilgili hukuka aykırılık görmeyerek, Kadıköy Belediyesi’nin başvurusunu reddetti. Anılan bütün mahkeme kararları mahkeme tarafından Kadıköy Belediyesi’ne tebliğ edilmiştir.

İBB Emlak Müdürlüğü bu kararın ardından, mevcut otopark alanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mülkü ve tasarrufu altında bulunduğundan, alanın tahliyesi ve işletmeye açılması için Zabıta Müdürlüğü’ne yazı gönderilmiştir. Zabıta Müdürlüğü 25.01.2018 tarihli teslim tutanağıyla otoparkı İSPARK’a teslim etmek üzere hareke geçmiştir.

Ancak Kadıköy Belediyesi mahkemenin ilgili kararına rağmen otoparkı boşaltmamak için direnmektedir. Bunun üzerine Emniyet Güçleri ve İBB Zabıta Ekipleri olaya müdahil olmuştur.

İBB tarafından İSPARK’a devredilen otopark, park et devam et projesi kapsamında daha uygun şartlarda ve ücretle halkın hizmetine sunulacaktır.”

HALKIN MALINI KİMYESE VERMEYİZ

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise burası kamu alanı hiç kimseye vermeyiz dedi. Nuhoğlu, “Burası kamu alanı, halkın malı, sanki işgalciymişiz gibi buraya gelmeleri doğru değil, Memleketin bunca sorunu varken kamu kurumlarının birbiri ile dalaşması da doğru değil. Konuşarak her türlü sorun çözülebilir . İstanbul Büyükşehir belediyesinin ekipleri geldiler. Sanırım şu anda ekiplerini geri çekecekler. Mahkeme kararında çıkan şey tam olarak bu değil. Sonuçta burası yıllardan beri bizim kullandığımız bir yer bununla ilgili mahkeme kararı da olsa yöntem buraya sabah 06.30’da  gelerek olmamalı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here