İBB’den Silivri’deki İmar İddialarına Yalanlama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, Silivri’de ekili bir tarlaya 12 kat imar verildiğine yönelik iddialar yalanlandı.

Bir süre önce bir gazetede yapılan, “Silivri’de ekili tarlaya 12 kat imar” başlıklı haberde, Piri Mehmet Paşa’da yeni ekilmiş tarlaya 12 kat imar izni verildi iddia edilmişti.

Haberde, yeni ekilmiş olan 173 bin 607 metrekarelik arazinin Nisan 2017’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden KİPTAŞ tarafından satın alındığı ve 5 ay sonra da İBB Meclisi’nde imar planı değiştirilerek, burada 12 kat inşaata izin verildiği savunulmuştu.

İddialar üzerine İBB tarafından cevap geldi. İBB’den yapılan açıklamada, haberde bahsedilen yerin ayçiçeği tarlası değil imarlı alan olduğu belirtildi.

“Dar gelirli vatandaşlara konut yapılacak”

KİPTAŞ’ın burada kar amacı gütmeksizin dar gelirli vatandaşlara konut yapacağı bilgisi verilen açıklamada şunlara yer verildi:

“12 katlı binalar yapılması söz konusu değildir. Projenin 6-8 kat olması planlanmakta olup nihai durum proje sürecinde değerlendirilecektir. KİPTAŞ, sosyal konut projelerinde sosyal faydayı önemsemekte, kar amacı gütmemektedir. Silivri Projesi KİPTAŞ’ın sosyal konut üretimi kapsamında geliştirdiği bir projedir. Geliştirdiği sosyal konut projelerinde amaç; hiç evi olmayan ve İstanbul’da ikamet eden dar gelirli vatandaşlarımızı kira öder gibi ev sahibi yapmaktır. Sosyal konut kapsamında yaptığımız bundan önceki projelerimize on binlerce başvuru olmuştur. Ayrıca tüm bu arazi içinde sadece konut inşaatı yapılmayacak. Sosyal donatı alanları, okul, sağlık ocağı, cami, çocuk oyun alanları ve yeşil alanlar da projeye dahil.”

Kaynak: Hürriyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz