İkitelli Şehir Hastanesi’ne uluslararası ödül

Sancaktepe Hastane

İkitelli Şehir Hastanesi, Protect Finance International Awards kapsamında Avrupa’da “Yılın PPP Anlaşması” ödülünü almaya hak kazandı.

Rönesans Sağlık Yatırım ile Japon Sojitz ortaklığınca hayata geçirilen İkitelli Şehir Hastanesi, Thomson Reuters’in Project Finance Internaional Awards Ödülleri kapsamında verilen Yılın PPP Anlaşması ödülüne layik görüldü. Dünyanın en büyük hastaneleri arasında girmesi planlanan dev yatırımın 2020 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

Yılın kamu-özel işbirliği ödülü

Rönesans Sağlık Yatırım’ın Japon ortağı Sojitz ile hayata geçireceği 163 milyar JPY yatırım değerine sahip İkitelli Şehir Hastanesi, kamu-özel işbirliği modeli kategorisine verilen  PPP Anlaşması Ödülü’ne layık görüldü. Thomson Reuters’ taraından her yıl düzenlenen ve dünyanın en iyilerinin yarıştığı Project Finance International Awards kapsamında Avrupa’da yılın PP Anlaşması Ödülü’nü kazanan İkitelli Şehir Hastanesi’ni ödülü 7 Şubat 2018 tarihinde Londra’da düzenlenecek bir törenle verilecek.

Rönesans’a duyulan güvenin göstergesi

Bugüne dek finanse edilen tüm hastane projelerini bütünüyle yabancı kalkınma bankaları ve yabancı ticari banka grupları ile hayata geçirdiklerini söyleyen Rönesans Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu, 203 milyar JPY tutarındaki yatırım değerine sahip İkitelli Şehir Hastanesi’nin de bunlardan biri olduğunu dile getirdi. Yanıkömeroğlu, yatırımın 163 milyar JPY’lik kısmının finansan kapanış töreninin bu yıl Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile gerçekleştirilmiş olduğunu hatırlatarak: “Projeye kredi verenler arasında Japonya’nın lider devlet ve özel bankaları ile ve diğer öncü finans kuruluşları yer alıyor. Bu anlaşmalar ve kazandığımız ödüller, ülkemize, projelerimize ve Rönesans’a güveni simgeliyor. Yabancı banka ve yatırımcı ortaklarımız ile beraber önümüzdeki dönemde de ülkemize yatırım yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Rönesans prestijli ödül koleksiyonunu genişletiyor

Rönesans Sağlık Yatırım’ın çok sayıda projesinde prestijli ödüllere ulaştığını ve Eylül ayında hasta kabülüne başlanan Adana Şehir Hastanesi Projesi ile de   İJ Global’in Partnership Awards kapsamında Avrupa’nın En İyi PPP Projesi ödülünü aldıklarını vurgulayan Yanıkömeroğlu: “İkitelli hem büyüklüğü, hem finansman yapısındaki değişik özellikler, ilk Japon Yeni proje olması gibi hususlar nedeniyle önemli ve yine ilkler içeren bir proje. Bunların yanı sıra Japon devlet bankası JBIC, yatırım yapacağı projelerin sponsorlarını hassasiyetle değerlendiren, dökümantasyona ve finansman kurgusuna da çok önem veren bir kuruluş. Türkiye’de ilk kez bu tür bir projeye on sekiz yıl vade ile yatırım yaptılar. İnşallah gelecekte yapacağımız projelere de bu şekilde devam ederek ülkemize katkıda bulunmaya devam etmeyi hedefliyoruz…” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz