İlk Kez Ev Alacaklara Düşük Faiz Kampanyası Ne Zaman Başlıyor?

konut kredisi

İlk defa konut alacakların yakından takip ettiği düşük faizli konut kredisi yeniden gündemde. Peki 1.20 düşük faizli konut kredisi başvurusu başladı mı? 

Konut alacak binlerce kişi ilk evim kampanyası kapsamında verilmesi beklenen düşük faizli konut kredisi ile ilgili detayları ve son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Ev almak isteyen kişilere umut kapısını aralayan kampanya ile ilgili ilk açıklama Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan gelmişti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz konut kredileri ile ilgili önemli açıklamalar yapmış ve ilk defa ev alacaklara ilişkin kredi desteği verileceğine dikkat çekmişti.

CEVDET YILMAZ AÇIKLAMIŞTI

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre; Cevdet Yılmaz, konuya ilişkin açıklamasında “Merkez Bankası ile BDDK’nın ikinci ve üçüncü konut alımında krediye erişimi zorlaştırdı. İlk konut alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenlemeye gidilecek demiştik, onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci ve üçüncü konut alımında artık fazla kredi imkanı bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânlarının ilk ev sahipliği için kullanılmış olduğunun altını çizen Yılmaz, “Ev sahipliği meselesini yalnızca kredi odaklı değil ayrıca konut arzıyla beraber düşünmek gerekli. Konut arzı ve konut talebi şeklinde… Tersi durumda sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme olasılığınız bulunuyor. Konut arzını ve konut talebini dengeli olarak yönetmemiz gerekli” diye konuştu.

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ ÇIKTI MI?

İLk kez konut sahibi olmak isteyenler için 1.20 faizli ilk evim konut kredisi ile ilgili detaylar tam olarak belli olmadı. Kredi konusuyla ilgili çalışmaların tamamlanması bekleniyor.

Ancak Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk kez ev alacak vatandaşlar için düşük faizli kredi imkanı sunulması öngörülüyor.

İlk defa ev alacak kişilere özel sunulacak olan kredinin 15 sene vadeli olması planlanıyor. Yani, ilk evi için kredi çekeceklere 180 aya kadar varan vade seçeneğinin sunulması öngörülüyor.konut gayrimenkul kredi

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ ÖRNEK HESAPLAMA  2024 

Kredi çeşidi: Konut kredisi

Kredi tutarı: 2 milyon lira

Kredi vade süresi: 180 ay

Faiz oranı: Yüzde 1.20

2 milyon Türk Lirası 180 Ay vadeli konut kredisinim yüzde 1,20 faiz oranı ile kullanılması halinde.

Aylık Taksit Tutarı: 27.174,45 lira

Faiz Oranı: Yüzde 1,20

Toplam Tutar: 4.891.401,03 lira

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz