İmar Affı ve Kentsel Dönüşüm Torba Tasarıya Ekleniyor!

imar barışı

Büyüklüğü şimdiden 80 maddeye ulaşan torba tasarıya yeni maddeler ekleniyor. Kamuoyunda imar affı olarak bilinen düzenlemenin ve kentsel dönüşümle ilgili maddelerin, KHK yerine, torba tasarıya eklenebileceği ifade edildi.

Kısa süre içinde Meclis’e gönderilmesi planlanan Torba tasarının büyüklüğü şimdiden 80 maddeye ulaştı. Torba tasarı önceki gün Bakanlar Kurulu’nda görüşüldü. Kurumlar tasarıya eklenecek maddelerini, Bakanlar Kurulu’nda anlattılar.

Ekleme yapılıyor

Daha önce kentsel dönüşümle ilgili bir kanun hükmünde kararname çıkarılacağı açıklanmıştı. Çıkarılacak kanun hükmünde kararnamede ruhsatsız yapılan yapıların kayıt altına alınması da yer alıyordu.

Hürriyet Gazetesi’nden Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre; imar affı olarak bilinen bu düzenlemenin dışında, kentsel dönüşümle ilgili maddelerin de, KHK yerine, bu tasarıya eklenebileceği ifade ediliyor. Başta ekonomi bakanlıkları olmak üzere tüm kurumlardan, yapılmasını istedikleri düzenlemeler istendi.

Bür süredir toplanan maddeler, ekonomi yönetiminin süzgecinden geçiriliyordu. Son eklemelerle torba tasarının 100 maddeyi geçebileceği belirtiliyor.  Hedef ise bu hafta, tasarının meclise sevkini sağlamak. Ancak, tasarıya son şeklinin verilmesinin, gelecek haftayı bulmasının da sürpriz olmayacağı ifade ediliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here