İmar Barışı Başvuruları 500 Bine Yaklaştı

İmar Barışı

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren İmar Barışı’na bugüne kadar 448 bin 234 kişinin başvuru yaptığı belirtildi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar sorunu bulunan yapılara yönelik başlatılan İmar Barışına ilgi her geçen gün artıyor.

Bu kapsamda İmar Barışına Ramazan bayramının ilk günü 88 bin kişi daha başvurdu. Böylece başvuru sayısı yarım milyona yaklaşarak, 448 bin 234 oldu.

İmar Barışı

İmar Barışı düzenlemesi 31 Aralık 2017’den önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıları kapsıyor.

Başvurularda vatandaşların kendi rızasıyla müracaatı ve kendi beyanı esas alınırken, başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor.

Bunun için şu belgeler lazım:

“E-Devlet şifresi, geçerli bir cep telefonu numarası ve e-posta adresi, beyan edilecek yapının adresi, tapusu varsa ada ve parsel bilgileri, toplam inşaat alanı, konutların ve iş yerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (metrekare), yapıdaki konut ve iş yeri sayısı, arsa/arazinin emlak vergi birim değeri (ilgili belediyeden alınabilecek), yapının bulunduğu arsanın alanı, varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (metrekare), yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek), imar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi ve yapıyı gösteren ve aykırılık kısmını gösteren birer fotoğraf. Fotoğrafların dosya formatının ‘jpg, jpeg veya png’ olması gerekiyor.”

Başvuru işlemi tamamladıktan sonra 24 saat içerisinde SMS veya e-mail yoluyla bilgilendirme geliyor ve Yapı Kayıt Belgesi başvuru bedelini yatırdığında işlem tamamlanıyor.

Ne kadar veriliyor?

Yapı Kayıt Belgesi bedeli ise arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda yüzde 5 olarak hesaplanacak.

Belge için müracaatların son başvuru tarihi, 31 Ekim 2018 olarak belirlendi. Yapı kayıt belgesinin bedeli ise en son 31 Aralık 2018’e kadar ödenebilecek. Yapı sahibi, başvuruyu yaptıktan sonra hemen bedelini yatırması halinde ise 24 saat içerisinde Yapı Kayıt Belgesi’ni e-Devlet üzerinden alabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz