İmar Barışı Son Başvuru Tarihi Uzatılacak Mı?

7 milyonu aşkın riskli yapının dönüşümünde imar barışına gidiliyor. 31 Aralık 2017 öncesince inşa edilen yapılar imar barışından faydalanabiliyor. Peki imar barışında gerekli evraklar ve imar barışı için son başvuru tarihi nedir? 

İskânsız yapıların belli bir harç karşılığında kayıt altına alınarak iskân verilmesi ve bu gelirin dönüşüm projelerine finans sağlaması için getirilen bir düzenleme olan imar barışı başvuruları 8 Haziran’dan itibaren resmen başladı.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, imar barışı başvuruları 31 Ekime tarihine kadar devam edecek. Yapı kayıt belgesi bedeli ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılabiliyor.

İMAR BARIŞINDAN KİMLER FAYDALANAMAYACAK?

1- Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar.

2- Hazineye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar.

3- 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar.

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması için 31 Aralık 2017’den önce yapılan konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvuruluyor. İmar barışına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar için başvuru süreci 8 Haziran tarihinde başladı ve 31 Ekim tarihine kadar da devam edecek.

Yapı kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar yer alacak. Başvuru tarihi bu yılın sonunda bitecek, hükümet gelen taleplere göre bu süreyi bir sene daha uzatabilecek. İmar Barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Yenileme veya yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak.

İMAR BARIŞI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İmar barışı için istenen belgeler şu şekilde;

– E-devlet şifresi
– Geçerli bir cep telefonu numarası
– Geçerli bir e-posta adresi
– Beyan edilecek yapının adresi
– Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri
– Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)
– Yapıdaki konut ve işyeri sayısı
– Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)
– Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)
– Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)
– İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi
– Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

İMAR BARIŞI HANGİ BİNALARI KAPSIYOR?

İmar Barışı’ndan en çok faydalanacak olan ilin İstanbul, ilçenin ise Güngören olması bekleniyor. Güngören ilçesinde 288 bin adet, Esenler ilçesinde 285 bin adet ve Üsküdar ilçesinde 208 bin adet ruhsatsız yapı stoğu mevcut. Büyükşehirler başta olmak üzere yapılmış ve bir türlü kullanım, ruhsat ve imar izni alamamış tahminen 12-13 milyon civarında konut mevcut.

İmar Barışı bu konutların tamamını da kapsayacak. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösteriyor. Ancak yüzde 3’ün tek tip olarak uygulanması planlanıyor. Vatandaş her bir dairesini bağımsız birim olarak tanımlayabiliyor. İhtilaflı yapılar için hazırlanan bu çalışmada usulsüz uygulamalara izin verilmiyor. Başlangıç tarihi ise 31 Aralık 2017 olacak. İmar çalışması gündeme gelir gelmez kaçak inşaat yapanlar barıştan yararlanamıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here