İngiltere’de Bir Yüzük Taşı: Chapmans Yard

Chapmans Yard İngiltere

Türkiye’nin global emlak markası GRED, İngiltere’de Londra dışındaki en güçlü pazar konumunda bulunan Birmingham’ın merkezinde kalan son arsa olarak “yüzük taşı” niteliğinde sınırlı sayıda daireye özel fiyatlarla “Chapmans Yard”ı ön lansman avantajlarıyla satışa sundu. Projenin en dikkat çeken özelliklerinden biri ise şehir merkezi dışındaki emsalleri 320 bin Pound iken, Chapmans Yard daire fiyatlarının 263 bin Pound’dan başlıyor olması…

İngiltere’de konut yatırımı yapmak isteyenler için birbirinden avantajlı projeleri Türk yatırımcıların beğenisine sunan GRED, ilk kez Londra dışında adından çok söz ettirecek bir projenin tanıtımını İstanbul’da gerçekleştirdi… “Chapmans Yard” projesini 8 Mart Cuma günü Mandarin Oriental Bosphorus’ta düzenlenen bir basın lansmanıyla tanıtan GRED, Chapmans Yard”ın satışlarını da bu toplantıyla başlatmış oldu. Projenin en dikkat çeken özelliklerinden biri ise şehir merkezi dışındaki emsalleri 320 bin Pound iken, Chapmans Yard daire fiyatlarının 263 bin Pound’dan başlıyor olması…

Toplantının açılış konuşmasını yapan GRED Global Kurucu Ortağı Meltem Türker, Londra dışındaki en güçlü pazar olan Birmingham’dan özel avantajlarla bu projeyi Türkiye’de satışa sunmaktan dolayı mutlu olduklarını dile getirerek; Birmingham’ın konut yatırımı açısından yüzde 29 artışla son dönemlerin İngiltere’deki en popüler lokasyonlarından biri olduğunu belirtti. 

Chapmans Yard İngiltereBasın toplantısında söz alan GRED Türkiye CEO’su Knut Gaskjenn ise Chapmans Yard”ın lansmana özel avantajlı fiyatlarla Türkiye’de sınırlı sayıda müşteriye satılacağını dile getirerek, Birmingham’ın merkezinde bulunan bu projenin metrekare fiyatlarının rakiplerine kıyasla 100 pound daha ucuza satılacağını ve bunun büyük bir fırsat olduğunu ifade etti. Londra’dan hızlı trenle 49 dakikada Chapmans Yard”ın bulunduğu lokasyona ulaşılabildiğine dikkat çeken Gaskjenn, düşük emlak vergisi ve kiralamadaki vergi dilim avantajının yanı sıra değer artışı, sunduğu kira getirisi ve düşük aidatıyla da Chapmans Yard”ın yatırımcısına bol kazanç sağlayacak bir proje olduğunu kaydetti. Knut Gaskjenn, daha önce GRED aracılığı ile İngiltere’deki farklı projelerden alım yapan müşterilere özel yüzde 17.9 ön lansman alım fırsatı ile satışa başladığının da müjdesini verdi. 

Chapmans Yard, şehrin bir numaralı adresi olmaya aday! 

 “Chapmans Yard”, konum olarak İngiltere’de Londra’nın ardından en güçlü pazarlardan biri olan Birmingham’da yer alıyor. Mailbox, The Cube, ICC’ye bitişik ve Grand Central İstasyonu’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan proje, mükemmel konumuyla adeta bir cazibe merkezinine dönüşmeye aday… 

1.Sınıf kalite ve son teknoloji alt yapı “Chapmans Yard”da…  

“Chapman Yard” barındırdığı artılarıyla pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Birinci sınıf malzeme ve işçiliğin tercih edildiği Chapmans Yard’ı bu yeniden canlandırma projesi ile iki ortak avlusu bulunan 112 konut, inşaatın bitiminde sahiplerine teslim edilecek. 

Modern kare kenar laminat tezgahlarla beraber çağdaş mutfaklar barındıran projede, tüm dairelerde elektrikli ocak, davlumbaz, yerleşik buzdolabı/dondurucu, entegre bulaşık makinesi ve entegre çamaşır makinesi/kurutucu dahil yüksek kaliteli beyaz eşyalar birlikte sakinlerine sunulacak. 

Yüksek standartlarda güvenliğin de ön planda tutulacağı “Chapman Yard”da stand-alone duman/isı dedektörleri, dahil yangın koruma sprinkleri tüm alanlarda konumlandırılacak. Video interkom erişimi, CCTV, oturma odası ve yatak odasında TV noktasına dijital anten ve Freeview sinyal dağıtımı ile yüksek hızlı kablo ve çoklu veri aktarım noktaları da “Chapman Yard”da unutulmayan detaylar arasında bulunuyor.

“Birleşik Krallık’ın ikinci büyük şehri Birmingham”

Birleşik Krallık’ın ikinci büyük şehri olan Birmingham, başkent dışındaki en büyük bölgesel ekonomi konumunda olup, ikinci en büyük iş, profesyonel ve finans sektörüne sahip. Son yıllarda Londra’daki Canary Wharf finans bölgesindeki şirketlerin yeni adresi olarak öne çıkan Birmingham, Londra dışındaki en girişimci İngiltere şehri olarak adlandırılmakta. Londra merkezli HSBC, Deutsche Bank ve Goldman Sachs gibi şirketler ofislerini Birmingham’a taşımış durumdalar. Kent, Londralıların da en gözde güzergahları arasında yer alıyor. 2017 verilerine göre ilgili yılda Başkent’ten Birmingham’a 7 bin 500’den fazla kişi taşınmış. 

HS2; İki yeni istasyon ile Birmingham Curzon Street ve Solihull Interchange’den faydalanarak Birmingham’ı Londra’ya sadece 49 dakikada bağlayarak, şehri bir iş ve yaşam merkezi haline getirmiş durumda. Birmingham Havalimanı ise hali hazırda Birleşik Krallık’ın en hızlı büyüyen havalimanlarından biri konumunda ve 50 havayoluna hizmet veriyor.

Birmingham, yatırım yapmak için en ideal yerlerden biri durumunda

Birmingham’ın Bölgesel Katma Değeri (Gross Value Added -GVA), bir bölgede üretilen mal ve hizmetlerin değerini ölçen bir ölçü olarak 2022’de 27.8 milyar sterlin oldu. Oxford Economics, bunun 2033’e kadar yüzde16 artarak 31.8 milyar sterline ulaşacağını tahmin ediyor; Bu, Birleşik Krallık genelindeki yüzde 15’lik büyüme tahmininin önünde bir artışı temsil ediyor. 85 bin konut açığı bulunmasına rağmen sınırla sayıda gayrimenkul imarına izin verilen Birmingham, Birleşik Krallık’ta en yüksek ikinci GVA’ya sahiptir (tüm bölgesel şehirlerden daha yüksek).  Artan mortgage faiz oranları ve erişilebilirlik, kiralık ürünlere olan talebi de İngiltere’de  artırmış durumda. Birmingham genelinde ise ortalama kira taleplerinin geçen yıl yüzde 14 oranında arttığı görülüyor. Birmingham’da inşa edilen yüksek kaliteli yeni dairelerin kıtlığı ise genellikle kiralanabilir herhangi bir yeni yapının prim uygulanmasına neden oluyor. Birmingham, Avrupa’daki en genç ortalama nüfusa sahip şehirlerden biri. Bu demografisi Birmingham’ı kıtada yatırım yapmak için en iyi yerlerden biri haline getiriyor. Birmingham’ın Londra’dan sonra kira fiyatı artışı açısından da en güçlü ikinci konut pazarı olması bekleniyor. Beş yıllık ortalamada ise yıllık büyüme yüzde 3.6 ve kümülatif yıllık büyüme yüzde 19.3 olarak tablolara yansıyor. Londra’dan Birmingham’a yüksek gelirlilere yapılan göçte de bir artış gözlemlenmekte. Experian’dan gelen veriler, yıldan yıla 70 bin sterlinin üzerinde kazanan göçmen sayısının geçen yıla göre yüzde 26 arttığını gösteriyor. Birmingham’da beş üniversite bulunmakta ve şu anda 88 bin öğrenciyle İngiltere’deki ikinci en büyük öğrenci nüfusuna sahip. Birmingham, ülkedeki en yüksek mezun tutma oranlarından birine de sahip ve mezunların yüzde 49’u şehirde kalmayı tercih ediyor. Bu, herhangi bir İngiltere şehrindeki en yüksek oran olarak istatistiklere yansıyor. 

İlham verici bir şehir…

30 yıllık şehir planı şimdiden hazır olan Birmingham; kültürü, derin köklü bireycilik ve deneysellik geleneğiyle de karakterize bir kent. Sanatçılar ve yenilikçilerle dolu bu şehirde ilham verici bir kültürü yaşamak mümkün. Birmingham, aynı zamanda Londra dışında Birleşik Krallık’taki en fazla Michelin yıldızlı restorana da sahip şehir! Cadbury Çikolata İmparatorluğu da 1824’te Birmingham, Bournville’de kurulmuş. Bournville’deki lambaların rengi de çikolata çubuğunun ambalajından dolayı mor rengi taşımakta. Birmingham’ı biraz daha yakından mercek altına alacak olursak, Venedik’ten daha fazla kanala sahip olduğunu söylemek mümkün. Su yollarının uzunluğu ise 56 kilometreyi bulmakta. Şehir, Avrupa’nın en büyük 10 katlı halk kütüphanesine de sahip. Birmingham, aynı zamanda dünyanın ilk futbol liginin de başladığı şehir.  FA Kupası Birmingham’da kurulmuş ve Aston Villa takımı da bu şehirden gelmekte. JRR Tolkien ise Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’i Birmingham’da yazmış. Şehirde yaşamış ve kitaptaki ikiz kuleler, Edgbaston su fabrikasındaki kulelere dayanmakta. İngiltere’nin en eski çalışan sineması da Birmingham’da bulunmakta hala 1909’dan beri faaliyet gösteriyor! Birmingham ile ilgili anektodlar bunlarla da sınırlı değil! İngiltere’deki mücevherlerin yüzde 40’ını Birmingham üretiyor. 1776’da James Watt ve Matthew Boulton endüstriyel buhar makinesini da bu şehirde geliştirmiş. Bu nedenle Sanayi Devrimi’nin de dönüm noktası olarak görülmekte. Birmingham, İngiltere’de bir zamanlar en büyük silah üreticisiymiş ve şehirde hala “silah çeyreği” adı verilen bir bölge bulunuyor.

Chapmans Yard İngiltereProjenin finans, iş ve sanat alanlarına uzaklığı

HSBC: 10dk

BBC: 4dk

Cennet Birmingham Brindleyplace: 12dk

(Deutsche Bank, Deloitte): 11dk

New Street İstasyonu: 10dk – 17dk

One Snow Hill: 12dk

Colmore İş Bölgesi: 10dk

 Digbeth Yaratıcı Mahallesi: 10dk

 Aston Üniversitesi:  15dk

 Birmingham Şehir Üniversitesi: 15 dk

Millenium Point: 20dk

HS2 Curzon Street İstasyonu: 20dk

Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi: 11dk

Belediye Sarayı: 11dk

Birmingham Kütüphanesi: 13dk

Repertuar Tiyatrosu: 10dk

Senfoni Salonu: 11dk

Utilita Arena: 11dk

Ulusal Deniz Hayatı Merkezi: 11dk

Birmingham Hipodromu: 8dk

O2 Akademisi: 2dk

O2 Enstitüsü:17dk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz