İnşaat Malzemeleri Endeksi Düşüşte…

İnşaat Malzemeleri Endeksi

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre 2,31 puan düşerek 98,63 puan oldu.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayisi Bileşik Endeksi’nin Mayıs 2018 sonuçları açıklandı.

Buna göre Mayıs ayında bir önceki aya göre 2,31 puan düşerek 98,63 puan olarak gerçekleşen endeks, geçen yılın aynı ayına göre ise 1,07 puan arttı.

Rapora göre inşaat malzemeleri sanayisinde beklentilerin altında bir performans oldu. Bunda Ramazan ayı ile birlikte erken seçim kararı ve tüketici ile yatırımcıların talebindeki bekle-gör eğiliminin etkisi de oldu.

Faaliyet endeksi de düştü

Faaliyet Endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre 0,9 puan geriledi. Fakat geçen yılın Mayıs ayının 7,5 puan üzerinde gerçekleşti.

Ayrıca yurtiçi satışlar aynı ayda azalırken, ihracat ise istikrarlı artışını devam ettirdi. Mayıs ayında üretim artışının yavaşlayarak gerçekleştiği Faaliyet Endeksi’nde cirolar iç satışlardaki gerilemeye bağlı olarak azaldı, yurtdışı satış fiyatlarında artış oldu.

Güven endeksi azaldı

Bunun yanında Güven Endeksi’nde Mayıs ayında önemli bir gerileme yaşandı. Güven endeksindeki bu gerilemede erken seçim kararı ile birlikte ortaya çıkan belirsizlikler etkili oldu.

Güven seviyesi bir önceki aya göre 2,7 puan düştü. Ama asıl önemli değişim, güven seviyesinin 4,1 puan ile ilk kez Mayıs ayında geçen yılın güven seviyesinin altına inmesi oldu.

Türkiye ekonomisi ile inşaat sektörüne ilişkin güven kaybı Mayıs ayında daha kuvvetli yaşandı. Yurtiçi pazarlarda da Mayıs ayında güven kaybı gerçekleşti.İhracat pazarlarına yönelik güven ise Mayıs ayında durağanlaştı.

En sınırlı güven kaybı ihracat pazarlarına yönelik olurken, düşüşün seçimler bitene kadar devam etmesi bekleniyor.

Beklenti endeksi

Beklenti Endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre 2,5 puan düştü. Böylece Nisan ayında başlayan gerileme hızlandı. Buna rağmen Mayıs ayı beklenti seviyesi geçen yılın aynı dönemine göre 1,9 puan arttı.

İnşaat malzemeleri sanayisine ilişkin beklentiler Mayıs ayında önemli ölçüde düştü. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişlerde de yine önemli bir gerileme gerçekleşti. Önümüzdeki üç aya ilişkin ihracat siparişlerindeki artış Mayıs ayında yavaşladı. Erken seçim kararının yarattığı belirsizlik ile önümüzdeki üç ayın üretim, yatırım ve istihdam beklentileri de geriledi. Seçime kadar olan dönemde beklentileri daha çok seçim sonrasına ilişkin açıklamaların ve seçim sonuçları öngörülerinin şekillendirmesi bekleniyor.

Raporda faaliyetler ile güven ve beklentilerde yeniden bir iyileşme gerçekleşmesinin en erken seçim sonrasında gerçekleşebileceği, bunun da seçim sonuçlarına ve seçim sonrası uygulanacak politikalara bağlı olacağı kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here