İptal Edilen Metrolara 3.3 Milyarlık Piyango

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, daha ekonomik ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için iptal ettiğini açıkladığı 6 metro inşaatına 3 milyar 323 milyon lira yatırım ödeneği ayırdı.

Bu ödeneğin 2 milyar 797 milyon lirası yurt dışından getirilecek krediyle karşılanacak, geri kalanı 526 milyon lira ise belediyenin kendi bütçesinden ödenecek.

Kaynağın 3 milyar 19 milyon lirası metro inşaat yatırımlarında, 304 milyon lirası ise bu hatlarda kullanılacak metro araçlarının alımında kullanılacak.Yeni yayımlanan 2018 yatırım programı, ihaleleri iptal edilen İstanbul’daki 6 metro hattıyla ilgili çalışmaların durmayacağını, aksine bu inşaatlara 2018 içerisinde 3.3 milyar TL’yi aşan devasa tutarda kaynak aktarılacağını ortaya koydu. Tamamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden karşılanacak 6 metroya bu yıl aktarılacak kaynaktan aslan payı 1 milyar 122 milyon lirayla Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattına düştü.

YENİ FİRMALAR HARCAYACAK

Yatırım programına göre, Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattı da 858 milyon lirayla bu yıl ayrılan kaynaktan en yüksek ikinci ödeneği almış olacak. Program kapsamında Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattına 735 milyon TL, Mahmutbey-Başakşehir hattına 270 milyon TL, Kirazlı-Halkalı hattına 128 milyon TL ve Başakşehir-Kayaşehir hattına da 108 milyon TL ödenek ayrıldı.

Belediye, yaptığı açıklamada metro projelerinin değil sadece ihalelerin iptal edildiğini belirtmiş, metro hatlarının uzatılıp yeniden projelendirilerek, daha ekonomik ve daha hızlı bir şekilde yapılmasının amaçlandığını bildirmişti. Açıklamada, İBB’nin tüm metro hatlarının finansmanı için 925 milyon Euro dış borçlanma yapma kararı aldığı da belirtilmişti. 6 metro hattının ihaleleri iptal edildiği için, bu yıl için ayrılan 3.3 milyar liralık ödeneğin tamamı, ihaleleri kazanacak yeni firmalar tarafından harcanacak. 

3 HATTA YATIRIM YOK

İBB, ihaleleri iptal edilen bu hatların dışında kalan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattına 989 milyon lira, Ataköy-İkitelli metro hattına 494 milyon lira, Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu hattının inşaat yatırımlarına da bu yıl sonuna kadar 143 milyon lira kaynak aktaracak. Ayrıca Yenikapı-İncirli-Sefaköy hattında kullanılacak metro araçlarının alımı için bu yıl 147 milyon lira ödenek ayırdı. Buna karşılık projeleri bu yıl başlatılacak olan Vezneciler-Arnavutköy, Vezneciler-Sultangazi ve Sultangazi-Arnavutköy metro hatlarına herhangi bir yatırım yapılmayacak.

Erdoğan Süzer/Sözcü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz