Irak’tan Türk İnşaat Şirketlerine Davet

Irak Planlama Bakanı ve Ticaret Bakanı vekili Selman Ali el-Cumeyli, Türk inşaat şirketlerini bölgenin imarı için Irak’a davet etti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Irak Planlama Bakanı ve Ticaret Bakanı Vekili Selman Ali el-Cumeyli bölge sorunlarına ve ticarete ilişkin görüş alışverişi için bir araya geldi.

Görüşmede açıklamalarda bulunan Nihat Zeybekci, Türkiye ve Irak’ın, fırsatların en üst seviyede bulunduğu iki ülke olduğuna işaret ederek, “Coğrafya, tarih, manevi değerlerimiz, ticari ve ekonomik menfaatlerimiz bunu emrediyor. Bunu maksimum düzeyde değerlendirebildiğimiz kanaatinde değilim ama inanıyorum ve bütün kalbimde diliyorum ki maksimum düzeyde bunu mutlaka değerlendireceğiz. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri çok derin ortaklıklar haline dönüştürmek birinci hedefimiz” ifadelerini kullandı.

Nihat Zeybekci, ülke ticaret hacminin, geçen yıl 2016’ya göre yüzde 15’e yakın oranda arttığına vurgu yaparak “Bu rakam 2012-2013 rakamlarının çok altında. 2018 yılının, en azından 2012-2013 rakamlarına ulaşacağı yıl olmasını temenni ediyorum” dedi.

CUMEYLİ: TÜRK ŞİRKETLERİ IRAK’INİMARI ÇALIŞMALARINA KATILMALI

Bakan vekili Cumeyli ise Irak’ınyeniden yapılanması çalışmalarında Türk şirketlerinin katılmalarını beklediklerini söyledi. Türkiye’nin Irak’ın en büyük ticaret ortağı olduğuna dikkat çeken Cumeyli, Irak halkının, kaliteli olması nedeniyle Türk mallarını tercih ettiğini ve şirketlerine güven duyduğunu kaydetti.

Ticari ilişkilerin, yeniden 2012 yılındaki gibi tavan yapmasını temenni ettiklerini aktaran Cumeyli, şöyle konuştu: “Irak son dönemde DEAŞ belasından kurtuldu. Şu anda güvenlik kaygıları çok azalmış durumda. Irak uzun zamandan beri terör örgütlerine karşı büyük mücadele verdi. Ülkede çok hasar kaydedildi, Irak’ın altyapısında tahribat meydana geldi. Irak şu anda yeniden imar hamlesini başlatmış durumda. DEAŞ terör örgütünün verdiği zararın 100 milyar dolar civarında olduğunu söyleyebiliriz. En büyük zararlarımız altyapıda. Bu altyapının yeniden yapılması bizim için çok önemli. Bizim istediğimiz artık Türk şirketlerinin Irak’ın yeniden imarı çalışmalarına katılmaları”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz