İstanbul Boğazı İstisna Tutulabilir

imar barışı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den imar barışına ilişkin yeni bir açıklama geldi.

İmar barışı gündemdeki yerini korurken İstanbul Boğazı’ndaki yapıların durumu da konuşuluyor. Bu konuya ilişkin net bir açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Boğazı’nda bulunan yapıların imar barışı kapsamı dışında tutulması gerektiğini belirterek, “Boğaz’ın öngörünümünde kalan kısımlar bundan muaf olsunlar. Yani istisna maddesi olarak gelsin, bu haktan istifade edemesinler. Çünkü bu boğaz bir tane, ikinci bir boğaz yok. O Boğaz’ın öngörümünde yasa ne emrediyorsa o yapılsın ki biz o boğazla iftihar edelim” ifadelerini kullandı.

“CAYDIRICI CEZALAR OLMALI”

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor. Toplantıda bir sunum yapan Bakan Özhaseki, kadar imar mevzuatına ilişkin değişik af yasaları getirildiğini de belirterek İmar mevzuatına aykırılıkların önüne geçmek için çok sert kararlar alınabileceğinin altını çizdi.

AA’nın haberine göre, imar mevzuatına aykırılıkların önüne geçmek adına alınacak kararlar üzerine görüş bildiren Özhaseki, “Şimdiye kadar olanı kayıt altına aldık. Bunların hepsi tamam ama bundan sonra yapılmamasını sağlamanın tek yolu caydırıcı bir ceza. Bu cezada da af, erteleme vesaire falan da olmasın. Bakın, yapılıyor mu yapılmıyor mu bundan sonra. Bana göre kimse yaptırmaz ve yapmaya da teşebbüs etmez” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz