İstanbul’da Hangi İlçe Nereye Taşınıyor?

Kahramanmaraş’ın merkezli depremlerin ardından gözlerin çevrildiği İstanbul’da güvenli bölgeye taşınmalar başlıyor.

6 Şubat günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde tarihi can kaybı ve yıkımlara neden olan depremlerin ardından Türkiye’nin megakenti İstanbul’da beklenen deprem için hummalı hazırlıklar başladı.

Önce birçok ilçe belediyesi, kendi sınırları içinde bulunan depreme dayanıksız binalarla ilgili teyakkuza geçti. Başta Tuzla ve Büyükçekmece belediyeleri, ilçedeki binalarla ilgili ciddi denetimlerin ardından tahliye ve yıkım işlemi başlatırken, bu konutlardan taşınmalar da hız kazandı. Bunların dışında birçok belediye ise yaptırdığı zemin etüdleri sonunda, yeni taşınacak alanları belirlemek için kolları sıvadı.

İstanbul’da beklenen depremle ilgili çok önemli çalışmalardan bir diğeri ise, daha önce Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan ‘rezerv alan’ ile ilgili oldu. Bakan Kurum’un açıkladığı İstanbul’da 1,5 milyon konutluk büyük dönüşüme ilişkin detaylar belli olmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta iç CNN Türk Televizyonu’nda ‘Tarafsız Bölge’ programına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Esenler’deki rezerv alanın kuzeyindeki askeri bölge için Milli Savunma Bakanlığı ile konuştuklarını ve söz konusu bölgeyi rezerv alanımız olarak belirlediklerini söylemişti. Belirlenen bölgeye 70 ila 80 bin konutun sığabileceğini dile getiren Kurum, önümüzdeki 5 yıl içinde bu süreci tamamlamak istediklerini ve etap etap biten konutlara vatandaşları bu alana taşıyacaklarını belirtmişti. Kurum ayrıca bununla ilgili taşınacak vatandaşlara finans ve kira desteklerinin de devam edeceği bilgisini vermişti.

720 HEKTAR

Konuyla ilgili Hürriyet Gazetesinde yer alan habere göre; Kurum’un açıkladığı Esenler’deki askeri alanla ilgili imar planları 2019 senesinde değiştirildi ve bu bölge rezerv alanı olurken, Topkule ve Baştabya kışlalarının olduğu bu alanın tam 720 hektar olduğu belirlendi.

ESENLER’İN İKİ KATINI AŞIYOR

Habere göre, bu alanın kuzey tarafında, üzerinden Kuzey Marmara Otoyolu’nun da geçtiği bir askeri alan daha bulunmakta. Bu alanın mülkiyeti şimdilik Milli Savunma Bakanlığı’nda bulunurken, iki bakanlık arasında yapılan görüşmelerde, bu alanın da rezerv alanı olması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

İstanbul Esenler’deki mevcut rezerv alan ile Başakşehir ve Sultangazi ilçeleri arasındaki askeri alanın birlikte büyüklüğü yaklaşık olarak Esenler ilçesinin iki katını aşmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz