İtalya’daki Bu Kasabaya Ailesiyle Taşınanın Kirasını Devlet Ödeyecek

İtalya’nın güneyi uzun zamandır göç almıyor. Teora kasabası terk edilme noktasına gelince devlet yeni bir teşvik programı başlattı. Buna göre kasabaya ailesiyle taşınanların kirası ödenecek.

İtalya’nın güneyi yoğun göç ve yaşlanan nüfus nedeniyle gün geçtikçe boşalıyor. Ülkenin güneyinde bulunan pek çok kasaba özellikle gençlerin büyük şehirlere göç etmesiyle nüfus kaybetti. Bu nedenle uzun zamandır pek çok İtalyan kasabasında bölgeye nüfus çekmek için çeşitli teşvik programları uygulanıyor.

Bunlardan biri de ülkenin güneyinde bulunan Campania bölgesindeki Teora. CNN’de yer alan habere göre; tipik bir Güney İtalya kasabası olan Teora, azalan nüfus sorununu çözmek ve göçleri azaltmak için yeni bir teşvik başlattı. Teora belediyesinin aldığı karara göre kasabaya kalıcı olarak taşınmaya karar verenlere aylık 150 Euro teşvik ödenecek.

Bunun yerine diğer bir seçenek ise bir kereliğine 5 bin Euro’luk bir taşınma parasına sahip olmak. Kasabada bulunan evlerin ortalama fiyatı 30 bin Euro.

‘En az bir çocukları olmalı’

Yeni projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan kasabasının belediye başkanı Stefano Farina, yeni uygulamaya başvuruda bulunan kişilerin en az bir çocuğu olması gerektiğinden bahsetti.

En az üç yıl burada yaşama sözü veren ailelerin kiralarını ödeyeceklerini ifade eden Farina, bölgede evlerin aylık kirasının yaklaşık 200 euro olduğunu anlattı. Farina ‘çocuk zorunluluğunu’ ise şu cümlelerle açıkladı:

“Bu olumsuz trendi tersine çevirmek istiyorum. Çocuklar bizim geleceğimiz. Yeni aileler, küçülen topluluğumuzun yapı taşları olacak, bu yüzden daha fazla çocuğu olanları başvurmaya teşvik ediyoruz.”

‘Senede 2 çocuk doğuyor, 20 kişi ölüyor’

Kasabada yaşayan kişilerin azaldığını anlatan Farina, “Bir sene içerisinde kasabada doğan bebek sayısı iki. Ölenlerin sayısı ise yirmi” dedi.

Toplam nüfusun 1500 olduğundan bahseden Farina, 1980 yılında yaşanan büyük depremden sonra bölgenin boşaldığını, o günden beri de eski haline dönemediğini söyledi.

Son yirmi yılda sadece iki bebeğin doğduğu Teora’da bu teşviğin işe yarayıp yaramayacağını ise merak ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz