“Kanal İstanbul Güzergahı’nda Fiyatlar Yüzde 50 Artar”

Kanal İstanbul projesinin detayları belli oldu. Projenin geçeceği Küçükçekmece, Arnavutköy ve Başakşehir güzergâhlarında gayrimenkul artışlarının yüzde 50 civarında seyredeceği belirtildi.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy güzergâhlarının değerine değer katması beklenen‘çılgın proje’ hakkında görüşlerini aktardı.

Kanal İstanbul projesinin açıklanmasıyla İstanbul’un yeni gelişme bölgesinin de tam olarak resmileştiğini söyleyen Özelmacıklı, “Aslında uzun zamandır kanalın yer belliydi ve bu güzergâh hep öngörülüyordu. Şu anki güzergâh çerçevesinde Küçükçekmece Gölü itibarıyla Sazlıbosna Barajı üzerinden kanal kuzeye ulaşacak. Yaklaşık 45 km uzunluğunda olacak bu kanalla beraber bir çok yeni gelişme modelleri ve gayrimenkul alanları oluşacak. Bu alanlar içerisinde lojistik alanlardan tutun da kentsel gelişme alanları çerçevesinde yapılaşacak birçok yer var. Bunlar da Türkiye ve İstanbul için önemli bir avantaj. Hatta bunun için yeni bir kıta oluşuyor diyebiliriz” dedi.

Kanalın kuzeyinde kalan bölgelerde yükseklik nedeniyle denizin görülemeyeceğini söyleyen Özelmacıklı, “Oluşan yeni bölge çerçevesinde tabii ki kanalın güzergâhlarında denize yakın yerler ya da deniz seviyesine yakın güzergâhlar daha alternatiftir. Çünkü kanalın nispeten kuzeyinde kalan bölgeler yükseklik nedeniyle denizi göremiyor olacak. Daha çok Sazlıbosna Barajı’ndan sonraki bölümün kentsel gelişme alanında olmasını bekliyoruz. Bu süreç içerisinde gayrimenkul piyasası Arnavutköy başta olmak üzere Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinde çok hareketliydi. Sadece Arnavutköy’de 2017 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 30 binin üzerinde gayrimenkul satışı gerçekleşti. Bazen bu süreçlerde satanlar bile yeni yer alamadıkları için ya da o fiyata yer bulamadıkları için üzüntü yaşayabiliyorlar. Çok hareketli bir piyasa var bu da günümüz ilerledikçe değerini daha da netleştirecek” diye konuştu.

“GAYRİMENKUL PİYASASININ GELİŞTİRİLMESİ AÇISINDAN BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİP”

Özelmacıklı, bölgenin kuzeyde yer almasının deprem açısından avantajlı konumunu gündeme getirdiğini aktararak “Bölgenin yeni havaalanına yakın olacak olması, o bölgeye bir liman yapılacak olması ve hem kara hem de tren yollarını kesiştirecek olması nedeniyle bütün ulaşım çerçeveleri içinde kanal önemli bir güzergâh olacak. Kanalın Küçükçekmece tarafından geçen bölgelerinde Marmara Denizi’ndeki gibi alt tüneller yapılacak. Diğer yerlerde ise üst köprüler yapılacak. Bu da İstanbul için nispeten yeni bir trafik oluşturacak diyebiliriz ama kanal projesi gayrimenkul piyasasının geliştirilmesi açısından büyük bir öneme sahip olacak” şeklinde konuştu.

“ARTIŞLAR YÜZDE 50 CİVARINDA DEVAM EDER”

Bu proje konuşulmaya başladığından itibaren Arnavutköy’deki konutların yüzde 50 civarında yıllık artış sağladığını söyleyen Özelmacıklı, artışların bu seyirde devam edeceğini vurguladı.

Geçtiği yerleri uçuracak Konut fiyatları yüzde 50 artacak

YATIRIMCILARA UYARI

Özelmacıklı yatırımcıları şu şekilde uyardı: “Yatırımcılar bu bölgede sit alanında kalan yerlere, kamulaştırılacak alanlara, baraja yakın yerlere ve rezerv yapı alanı içinde kalacak olan noktalara mutlaka dikkat etmeliler. İşlemlerini profesyonel emlakçılara danışarak yapmalılar.”

“PROJE YURTDIŞINDAN DA YATIRIMCI ÇEKECEK”

Projenin İstanbul dışından hatta yurtdışından da yatırımcı çekeceğini vurgulayan Özelmacıklı, “Proje yatırımcı çekti ve çekmeye devam edecek. Hatta buna yabancı yatırımcılar da ekleniyor olacak. Bu güzergâhta Küçükçekmece bölümünde yapılan projelerin daha hızlı el değiştirdiği bir dönem yaşıyoruz. Küçükçekmece Gölü’nü gören bölgelerdeki konutların daha hızlı el değiştirdiğini görüyoruz. Çünkü kanal buradan geçecek ve geçen gemileri izleyebilmeleri mümkün olacak. Bu durum Türkiye’nin tüm bölgelerinden ciddi anlamda yatırımcı çekmeye devam edecek. Bu projeyle beraber İstanbul’da değerine değer katacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz