Kanal İstanbul İçin Offshore Finans Merkezi Adası

Kanal İstanbul

Kanal İstanbul Projesi’ne Offshore Finans Merkezi adasının kurulması planlanıyor.

Türkiye’nin çılgın projesi Kanal stanbul’da detaylar netleştikçe heyecan artıyor. 2011 yılında kamuya açıklanan çılgın projede çalışmalar son sürat devam ediyor.

Kanal İstanbul, Marmara Denizi ile Karadeniz’i ikinci kez birbirine bağlayacak ve böylece İstanbul Boğazı’nın gemi trafik yükü azaltılacak.

Adaların ismi

Proje hayata geçirilirken çıkacak hafriyattan yapılması planlanan ‘Marmara Adaları’ ismi verilecek adalardan bir tanesi ‘Offshore Finans Merkezi’ olarak tasarlanıyor. Ancak kurulması planlanan “finans adası”nın sakinlerine ne gibi vergisel avantajların sağlanacağı konusunu konuşmak için henüz çok erken.

Adalara konut da yapılacak

Proje kapsamında inşa edilecek adalara konutlar da yapılacak. Adaların oluşabilmesi için çnce taşocaklarından kayalar getirilecek.  Bu kayalarda yapılacak tahkimatın ardından, kayaların ortasına kanaldan çıkan toprak dökülecek.

60 offshore finans merkezi var

Offshore finans merkezleri daha çok ülke dışından sağlanan fonların yine ülke dışında kullandırıldığı merkezler olarak biliniyor. 19’u Orta Amerika, 12’si Avrupa, 8’i Asya, 3’ü Ortadoğu, 5’i Afrika, 11’i ise Okyanusya’da faaliyet gösteren 60 offshore finans merkezi var.

Kaynak: Akşam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz