Kanal İstanbul Projesi En Önemli Proje

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "İnşallah her ilimizde en az bir tane olacak şekilde Millet Bahçesi yapacağız." şeklinde konuşuyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bakanlık olarak 100 günlük eylem planımız içerisinde Kanal İstanbul Projesi bizim için en önemli proje.” dedi.

Kanal İstanbul Projesi – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bolu Abant Tabiat Parkı’ndaki bir otelde düzenlenen “İmar Kanunu Kapsamında İmar Barışı ve Kentsel Dönüşüm” toplantısına katıldı. Kurum’un yanı sıra toplantıya AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcıları, milletvekilleri, İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Kahramanmaraş büyükşehir belediye başkanları ile bazı ilçe belediye başkanları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Belediyeler Birliği temsilcileri ve Bakanlık yetkilileri de katıldı.

İmar Kanunu Kapsamında İmar Barışı ve Kentsel DönüşümBakan Kurum, toplantının açılışında, İmar Kanunu, kentsel dönüşüm ve bakanlıkları bünyesinde yapılacak çalışmaları istişare etmek üzere bir araya geldiklerini ifade etti.

Kanal İstanbul Projesi

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Kurum, Bakanlığının 100 günlük eylem planı içinde belediyeleri ilgilendiren projeler hakkında bilgi verdi. Kurum, “Bakanlık olarak 100 günlük eylem planımız içerisinde Kanal İstanbul Projesi bizim için en önemli proje. Bu manada taşınmazların devrini yapıp İstanbul’da, Marmara’yı Karadeniz’e bağlayan 43 kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul Projesi için 1/100.000 ölçekli planlar, akabinde alt ölçekli planları yapıp uygulamanın, ihale uygulamasının netleşmesine müteakip süreci Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütecek. Aslolan bizim buradaki görevimiz arazileri,  TOKİ  üzerinden uygulayıcı kuruluşa bir şekilde planlayıp sürecini yürütmek. Bu da İstanbul için önemli bir proje olacak.” diye konuştu.

İkinci önemli projelerinin Millet Bahçeleri olduğunu ifade eden Kurum, çok hızlı bir şekilde 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan bahçelerin açılışını gerçekleştireceklerini belirtti.

Bakan Kurum, TOKİ Başkanlığı’nın şehirlerdeki stadyum projelerini yaptığını ifade ederek, stadyum projelerinin hemen hemen hepsinin Millet Bahçesi’ne dönüştüğünü söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here