Kanal İstanbul Yabancı Yatırımcıları Heyecanlandırdı

Kanal yatırımının tek başına 60 milyar liraya ulaşması beklenen Kanal İstanbul projesi, şimdiden yabancı yatırımcıyı da  heyecanlandırdı. Detaylar haberimizde…

Güçlü büyüme seyrindeki Türkiye ekonomisinin yeni dinamolarından biri olması beklenen Kanal İstanbul projesini, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım değerlendirdi.

Devletin ekolojik dengeyi bozmayacak şekilde bir plan hazırlayacağına dikkat çeken İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Yepyeni bir pilot bölge oluşacak. 4 ilçeyi kapsayan bu yeni bölgede ekolojik denge çok önemli. Devletin bunu gözönünde bulundurarak planlama yapacağını öngörüyoruz” dedi.

 

 

Kanal manzarası yabancıyı çekecek

Deniz ve göl manzarasını da içine alan kanal bölgesi, Küçükçekmece’den başlayıp, Ispartakule ve Sazlıdereye uzanıyor. Böylece bölgede hem inşaatı devam eden hem de yeni inşa edilecek gayrimenkul projeleri kanal manzarasına hakim olacak.

Bu bölgelerin gayrimenkul ihracatına da önemli katkısı olacağını belirten Nazmi Durbakayım, “Yabancı yatırımcı İstanbul’da özellikle su gören projeler talep ediyor. İstanbul Boğazı ve çevresindeki evlere talep yoğun oluyor. Ancak boğaz etrafında talebe cevap verecek yeterli gayrimenkul yok. Bu nedenle İstanbul boğazına alternatif olacak Kanal İstanbul çevresinde yapılacak çevreci ve yatay mimariye hakim gayrimenkullere yabancı yatırımcılardan yoğun talep oluşacaktır” dedi.

Kanal güzergahının yaklaşık 7 kilometrelik kısmı, Küçükçekmece sınırları içerisinde, yaklaşık 3,1 kilometrelik kısmı Avcılar sınırları içerisinde, yaklaşık 6,5 kilometrelik kısmı Ispartakule bölgesini de içine alan Başakşehir sınırları içerisinde ve kalan yaklaşık 28,6 kilometrelik kısmı ise Arnavutköy sınırları içerisinde yer alıyor.

Kaynak: Yenişafak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz