Kanal İstanbul’da Güzergah Netleşmedi Mi?

Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Arslan, Kanal İstanbul Projesi’nde artı ve eksilerin ortaya konulmasının ardından güzergahın belirleneceğini, ÇED’in nihayete erdirilmesi sonrasında ise ihale sürecinin başlatılacağını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Ahmet Arslan, geçtiğimiz günlerde güzergahı açıklanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çılgın projesi” olan Kanal İstanbul ile ilgili kafaları karıştıran açıklama yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan güzergah nedeniyle tek güzergah üzerinde çalışılıyormuş gibi bir algı oluşturulduğunu fakat Kanal İstanbul’la ilgili 5 ayrı güzergah üzerinde çalışmaların halen devam ettiğini belirtti.

5 ayrı güzergahla ilgili tatlı su, ekolojik denge, yapılaşmaya uygun zeminler konusunda çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Arslan, artı ve eksilerin ortaya konulmasının ardından güzergahın belirleneceğini, ÇED’in nihayete erdirilmesi sonrasında ise ihale sürecinin başlatılacağını açıkladı.

Metrekare fiyatları 300 TL’ye kadar çıktı

Kanal İstanbul güzergahının Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu Koridoru olarak netleştiği yönünde çıkan haberler sonrasında güzergah üzerindeki bazı köylerde metrekare fiyatları 300 TL’ye kadar çıktı.

Üzerinde çalışılan 5 güzergah

1- Silivri-Çatalca-Karacaköy (Terkos Batı) Koridoru
2- Silivri-Çatalca-Durusu Koridoru
3- Büyükçekmece-Yassıören-Durusu Koridoru
4- Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu Koridoru
5- Küçükçekmece-Başakşehir-Ağaçlı Koridoru

Kaynak: Yeni Şafak Gazetesi / Kenan Biter

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz