Kanal İstanbul’un 2018’de İhale Süreci Başlayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, hedeflerinin önümüzdeki yılın ilk yarısında Kanal İstanbul’da çalışmaları bitirip ihale sürecini başlatmak olduğunu açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü Kule Rüzgar Tüneli testine katılmak üzere geldiği Kopenhag’da Kanal İstanbul projesi ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Arslan, Kanal İstanbul’un etüt projeleri için ihalenin gerçekleştirildiğini ifade etti.

“Çalışmalar etüt projesiyle netlik kazanacak”

 

Bakan Arslan, Kanal İstanbul etüt projeleri ihalesi çerçevesinde yeni ilave sondajların yapılması, 5 ayrı güzergahla ilgili tatlı su, ekolojik denge, kentsel dönüşümle ilgili insanları mağdur etmeyecek ve yapılaşmaya uygun zeminler konusunda çalışıldığını açıkladı. Yapılan ihale kapsamında sondajlar devam ediyor. Arslan, artı ve eksilerin ortaya konulmasının ardından güzergahın belirleneceğini ya da beş güzergahtan biriyle ilgili karar çıkacağını ifade etti.

5 güzergahla ilgili çalışmalar yürütülüyor

Bakan Arslan ÇED süreci ile ilgili de açıklama yaptı. Arslan, eş zamanlı olarak ÇED süreçlerinin yürütüldüğünü ifade etti. Arslan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan güzergah nedeniyle tek güzergah üzerinde çalışılıyormuş gibi bir algı oluşturulduğunu ancak ÇED süreci de dahil, 5 güzergahla ilgili çalışmaların yürütüleceğinin altını çizdi.

Güzegahın netleşmesinin ardından ÇED nihayete erdirilecek ve böylece Kanal İstanbul projesinin ihalesi başlayacak.Bakan Arslan, ekolojik dengeyi bozmayacak, bölgenin tatlı su havzalarına olumsuz etki yapmayacak güzergahı belirledikten sonra buradan çıkacak 1,7 milyar metreküp malzemeden verimli toprakların tarım arazilerinde, kalanlarının bir kısmının 3 farklı ada yapımında, ada yapımına uygun olmayan malzemelerin de İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki kömür ocaklarından kaynaklı çukurların doldurulup yeşillendirilmesinde kullanılacağını ifade etti. Kanal İstanbul ile Karadeniz ve Marmara arasına 3 ada yapılacağını, liman ve serbest bölgeyle ilgili dolguların gerçekleştirileceğini ifade eden Bakan Arslan, bu çalışmaların da etüt projeyle netlik kazanacağını söyledi.

Arslan, 15 milyar dolarlık Kanal İstanbul projesinin İstanbul Boğazı’nı olası tehlikelerden korumak ve kurtarmak adına önemsendiğini bildirdi.

Arslan, “O mirasın sahibi, koruyucusu biziz ama her türlü koruma yönünde gayretimiz var. Onun için de alternatif su yolu bizim için önemli. Bunu yapmışken de en iyi şekilde değerlendirip, o bölgelerdeki çarpık yapılaşmayı da kentsel dönüşüm kapsamında modern yaşamın olacağı hale getirmeye çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Arslan, hedeflerinin önümüzdeki yılın ilk yarısında Kanal İstanbul’da çalışmaları bitirip ihale sürecini başlatmak olduğunu ifade etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Arife Yıldız Ünal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here