Kanal İstanbul’un Etüt Proje İşleri Tamamlandı

Kanal İstanbul’un etüt proje işlerini tamamladıklarını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan; ÇED raporunun onaylanmasını beklediklerini söyledi.

Bilgi Teknolojileri Kurumu’nda düzenlenen 2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedeflerine ilşkin bir toplantıya katılan Bakan Turhan burada yaptığı konuşmasının bir bölümünde Kanal İstanbul projesi hakkında da açıklamalarda bulundu. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin hükümlerini açık ve örtülü bir şekilde ihlal etmeden, İstanbul Boğazı deniz ulaştırmasına açık tutularak alternatif ve ikinci bir kapı ve su yolu açılmış olacağını ifade eden Turhan; Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun onaylanmasını beklediklerini, onaylamanın tamamlanmasından sonra ihale ilanına çıkılacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit TurhanKonuşmasında 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin projelendirme faaliyetlerini de tamamladıkları hatırlatan Bakan Turhan; Marmaray ve Avrasya Tüneli’nden sonra bu projeyle birlikte İstanbul Boğazı’nı üçüncü defa denizin altından geçmeyi planladıklarını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here