Kartal Orhantepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Temeli Atıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum

Kartal Orhantepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temeli atıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, temel atma töreninde dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, Kartal’da 6 Şubat 2019 tarihinde Yeşilyurt Apartmanı’nın yıkılması sebebiyle başlatılan Orhantepe Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde düzenlenen temel atma törenine katılım gösterdi.

Kartal’da hayata geçirilen 955 konutluk dönüşüm çerçevesinde 150 bağımsız birimin temelini atmak amacıyla toplandıklarının altını çizen Kurum, Türkiye’nin son 20 senede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde çevreden şehirciliğe, sağlıktan ulaşıma, enerjiden savunma sanayine kadar çağ atladığına vurgu yaptı.

Kartal Orhantepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi– “3 milyon konutumuzu dönüştürdük”

Megakent İstanbul’un bir deprem şehri olduğuna dikkat çeken Murat Kurum, “Hocalarımız, üniversitelerimiz, kurumlarımız İstanbul’da büyük bir deprem beklendiğini üzerine basa basa ifade ediyorlar” dedi ve İstanbul’un depremden ve kentsel dönüşümden daha öncelikli olan bir gündeminin olmadığını belirtti. “Ne yazık ki ülke topraklarımızın yüzde 66’sı deprem riski altında ve nüfusumuzun yüzde 71’i bu alanlarda yaşıyor” diye konuşan Kurum, yalnızca 100 senede 80 bin vatandaşın depremler sebebiyle hayatını kaybettiğini ifade etti.

Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2012 yılında ortaya koyduğu vizyonla ülkenin her yerinde kentsel dönüşüme start verdiklerini vurgulayarak, “Bugüne kadar 3 milyon konutumuzu dönüştürdük. Böylelikle 12 milyon vatandaşımızın hayatını güvence altına aldık” açıklamasında bulundu.

Şu anda Türkiye’nin dört bir tarafındaki şantiyelerde 120 milyar TL’lik yatırım tutarıyla, 350 bin kentsel dönüşümün ve sosyal konutun hızla yapıldığını belirten Kurum, “Gönülden söylüyorum, yastığa başımızı koyduğumuzda, sabah gözümüzü açtığımızda aklımızda hep kentsel dönüşüm var” dedi ve 2035 senesine kadar Türkiye’deki deprem riskli alanlarda kentsel dönüşüm yapılmamış hiçbir binanın kalmamasını hedeflediklerinin altını çizdi.

İstanbul’da sahada 140 bin konutun inşaatının hız kesmeden devam ettiğine, hiçbir İstanbulluya deprem korkusu yaşatmamak amacıyla Orhantepe Mahallesi’nde yapılan dönüşümü çok önemli gördüklerine dikkat çeken Murat Kurum, TOKİ eliyle inşa edilen 105 konut ve 20 dükkanın hak sahiplerine teslim edildiğine dikkat çekti. Kurum, şu açıklamalarda bulundu:

“Vatandaşlarımıza ücretsiz riskli yapı analizi imkanı sağladık. Vatandaşlarımız için irtibat ofisimizi açtık. Sizin taleplerinizi aldık ve yeni bir çalışmaya başladık. Sizlere bir söz verdik. Ada bazında yapacağız, dedik. Etaplar halinde teslim edeceğiz, dedik. Söz verdik ve sözümüzü tutmanın heyecanını, gururunu, onurunu yaşıyoruz. Hiçbir şekilde vatandaşımıza boş vaatlerde bulunmuyoruz, ne diyorsak harfiyen yerine getiriyoruz. Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz eliyle toplam yatırım değeri 650 milyon lira olan 811 konut ve 144 dükkan olmak üzere 955 bağımsız bölümün yapımını başlattık. Şu anda 805 bağımsız birimin inşaat çalışmalarına sahada devam ediyoruz. Bugün de kalan 150 bağımsız birimin temellerini atıyoruz. Tüm konutlarımızı ve dükkanlarımızı 2023 yılında teslim edeceğiz.”

Kurum, Orhantepe Mahallesi’nde riskli yapı tespiti yaptıran ve konutunu yıkan hiçbir vatandaşı açıkta bırakmayacaklarına vurgu yaparak, “Ada bazlı dönüşüm içerisinde yer almayan, ancak parsel bazında kalan 400 hak sahibi kardeşimizin yıktıkları her binanın da yerine yenisini yapıyoruz” açıklamasında bulundu. 500 milyonluk yatırım tutarıyla, 23 binada 500 konutun inşaatlarına bu sene başlanacağını vurgulayan Kurum, konutların 1 senede tamamlanacağının altını çizdi. Kurum,” konuşmasını “Bu konutlarımızı da eklediğimizde Kartal Orhantepe’nin dönüşümünde 1500 konut sayısına ulaşacağız. Kartal’da sadece Orhantepe değil, şehrin her tarafında, tüm mahallelerimizde dönüşüme ara vermeden devam edeceğiz.” ifadelerini kullanarak sürdürdü.

Kartal’a 313 Bin Metrekarelik Millet Bahçesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz